Строим "Набуко" през януари

Нашият план е около 10 януари да стартираме изграждането на проекта "Набуко" на територията на България. А на 9 ноември, заедно с президента Путин ще започнем "Южен поток". Това съобщи премиерът Бойко Борисов в снощното си участие в предаването "Панорама" на БНТ.

Тезата на премиера е, че България има интерес и от руския газопровод "Южен поток", и от европейската му алтернатива "Набуко".

Страната ни ще има възможност да взима своите такси и от двата потока. Тези проекти ще се строят почти едновременно, ще създават работни места и в следващите години ще се гарантира истинска диверсификация на доставки на газ, посочи той.

"Набуко" може да започне работа най-рано през 2017 г., тъй като претърпя обрати и забавяния. Наскоро бе представен нов вариант на "Набуко", почти двойно по-къс от планираните 3900 километра. Т.нар. "Набуко запад" предвижда газопроводът да се простира от турско-българската граница до Австрия.

Борисов е получил уверение от председателя на ЕК Жозе Барозу, че този проект ще е приоритет.

Борисов потвърди, че президентът на Русия ще дойде в България, въпреки че първоначалната новина за визитата не бе потвърдена от Кремъл.

До 15 ноември правителството трябва да подпише два договора с Русия, които ще определят до голяма степен енергийното й бъдеще поне за следващото десетилетие - новият договор за доставки на природен газ с "Газпром" и договорът за единствения оцелял проект от Големия шлем - газопровода "Южен поток".

Това бе договорено в края на август на среща между Александър Медведев, зам.-шеф на "Газпром", и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

"Южен поток", оценяван за над 15.5 млрд. евро, трябва да е готов през 2015-а, за да пренася руското синьо гориво до Австрия. Москва иска строителството да започне преди края на тази година, с което София се ангажира срещу отстъпка от 11% в цената на газа, която важи до края на годината.

Сметките дали "Южен поток" е изгоден за България все още тънат в мъгла. Яснота има по маршрута на тръбата - тя ще влиза от морето край Варна, след което ще стига до компресорната станция на "Булгартрансгаз" край Провадия.

Новините

Най-четените