От 1 октомври се въвежда такса за тънките найлонови торбички, които се използват обикновено за плодове и зеленчуци, реши правителството.
Първоначалните намерения на Министерството на околната среда и водите бяха таксата да започне да се плаща от производителите на тези изделия от 1 юли, но по искане на бранша е дадена тримесечната отсрочка, за да може предприятията да си пренастроят машините и да адаптират дейността си.
Таксата се въвежда за полиетиленовите торбички, чиято дебелина е под 15 микрона (торбичките тип потник, т.нар. летящи). От плащането ще бъде освободено ползването на торбички за първична опаковка на храни, които не могат да се продават без да са пакетирани.
Производителите ще плащат по 15 стотинки за торбичка, като в следващите години таксата ще расте поетапно и през 2014 г. ще е 55 стотинки.
Ако хората намалят употребата на найлоновите торбички за еднократна употреба, всяко домакинство ще спести 36 лева от октомври до края на тази година, показват справките на Министерството на околната среда и водите.
Годишно в страната се използват приблизително 1 милиард и 200 милиона полиетиленови торбички за еднократна употреба, които не се разграждат и създават екологичен риск
от затлачване в коритата на реките, както и естетичен проблем с прекомерното си разпространение, аргументират нововъведението от екоминистерството.
Според МОСВ заплащането им ще мотивира гражданите към по-малко потребление на този вид опаковки и ще стимулира многократната употреба на други разновидности - текстилни, хартиени, по-плътни пластмасови и т.н.