Изборният кодекс ни насам, ни натам

Депутатски саботаж препъна поправките в Изборния кодекс, защитаван от ГЕРБ и критикуван от опозицията, която заплаши, че ще сезира Брюксел и поиска преговори на „най-високо политическо ниво".

Докато парламентът изпадна в патова ситуация, стана ясно, че Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) ще остави постмониторинговото наблюдение на страната ни - именно заради начина, по който се приемат промените в Изборния кодекс.

Три пъти народните избраници не успяха да съберат кворум в началото на пленарния ден, но не защото не бяха на работа, а защото опозицията бойкотира заседанието.

Останала сама в залата с депутати от ГЕРБ и няколко независими, председателят на Народното събрание Цецка Цачева бе принудена да сложи точка на днешния пленарен ден, с което гласуването на спорните поправки пропадна.

Всички парламентарни групи, освен ГЕРБ, отказаха да се върнат в залата, за да приемат текстове, според тях, създаващи възможности за манипулация на вота. Това е рядко срещана единна позиция от сини, червени, "атакисти" и депутатите на Ахмед Доган.

Патовата ситуация бе предшествана от почти тридневни горещи дебати по спорните поправки в изборните правила. Така, депутатите ще се съберат отново на 18 декември, но ГЕРБ вече обяви че изтегля поправките на пук на опозиционния бойкот.

Вероятно правилата, по които ще гласуваме на следващите избори, ще станат ясни след празниците, тъй като парламентарните сили не показват склонност към отстъпки.

Най-горещият спор се развихри на текстовете за избирателните комисии, като опозицията поиска поне едно от трите ръководни места да й бъде гарантирано - председател, заместник - председател и секретар.

"ГЕРБ не узурпира ръководни места в изборните комисии. Направете справка на страницата на ЦИК за референдума - от 31 РИК в колко ГЕРБ има зам.-председател и секретар. В нито една. Моля изчислете броя на ДПС и на БСП на зам.-председателските и секретарските места отговарят ли на парламентарното им представяне като квота. Не", заяви в отговор шефката на правната комисия Искра Фидосова.

Управляващите се обидиха от бойкота на опозицията и поискаха извинение, включително и за обвиненията в опит за манипулиране на изборите.

БСП, ДПС, "Атака" и Синята коалиция заплашиха с още по-крути мерки, ако не се постигне съгласие по текстовете. „По този въпрос цялата опозиция трябва да си взаимодейства, защото този въпрос е над партийните ни и идейни различия", обяви лидерът на социалистите Сергей Станишев.

До момента ГЕРБ се отметна от т.нар. преференция, която даваше възможност на избирателите да разместват кандидатите в изборните листи, давайки предимство на своя фаворит.

Управляващите решиха, че на парламентарния вот догодина ще се гласува с интегрална бюлетина. Запазиха и принципа на уседналост.

Отхвърлено беше предложението на БСП районните кметове в големите градове да бъдат избирани чрез пряк вот. Така в сила остава досегашната разпоредба и те ще се назначават от кмета на общината.

„Целият този цирк, който наблюдават всички български граждани, е заради това, че БСП и ДПС заедно искат връщане на старите правила, до преди приемане на изборния закон. Два дни в зала ние отхвърляме техните предложения, ние нямаме предложения", заяви Искра Фидосова.

"Кражбата на вот е основния механизъм, чрез който ГЕРБ се готвят да спечелят изборите. Ние вече не говорим за това, че ГЕРБ искат да купят изборите, те искат да откраднат вота", коментира Христо Бисеров от ДПС.

Новините

Най-четените