"Обвиняват ни, че крадем работа и взимаме помощи, което няма как да стане. Или работиш, или взимаш помощи." Това заяви пред bTV студентката във Великобритания Анна Димитрова.
Тя е един от инициаторите на групата, която иска да съди британското правителство заради ограниченията, които налага при постъпване на работа пред наши и румънски студенти.
По думите й медийната истерия, която се развихри на Острова срещу евентуално нашествие на румънци и българи, след като паднат ограниченията на пазара на труда от 2014 г., "може да има грозни физически измерения".
Спекулациите за опасността от имигрантска вълна от България и Румъния тръгнаха от таблоидите, но вече са основна тема и на сериозните медии.
Те призовават читателите си да пращат колажи, които илюстрират колко е зле на Острова, за да отблъснат нежеланите чужденци, обясни колегата на Анна - Живко. Според него в това има и елемент на себеирония, с която се отличават британците.
В Шотландия, където следват младежите, истерията не се чувства толкова, "защото хората са по-различни".
Заплахата от потенциална бежанска вълна от България бе раздута най-вече от Партията на независимостта на Найджъл Фараж. Най-големият й електорат са хора, които са несигурни, каза Анна.
Лошо отношение към българите демонстрират британците с ниско образование, които имат по-малко шансове да си наберят добра работа. От тях можело да дойде и агресията.
Евроскептицизмът, изповядван от партията на Фараж, крадял гласове от консерваторите.
Младежите припомниха писмото на външния министър Николай Младенов, с което той съдействал за по-бързо издаване на документи на българските студенти на Острова.
"Скоро тези ще са в твоя град, близо до теб!". С това предупреждение излизат британци, предизвикани от показния опит за убийство на Златко Баретата пред Съдебната палата в София вчера.
А статията за Баретата на британското онлайн издание на габлоида "Дейли Мейл" е озаглавена "Застрелян на стъпалата на съда: Драматични снимки показват последствията от неуспешно покушение на българския престъпен бос Баретата".
А Германия ни чака
Докато Лондон води антикампания, Германия обяви, че желае да привлече колкото се може повече млади хора на възраст от 18 до 35 години от България и Румъния, както и от държави от ЕС със закъсали икономики и висока безработица.
"Млади европейци ще намерят перспектива в Германия", категорична е министърката на заетостта Урсула фон дер Лайен, съобщи кореспондентът на в. "Труд" от Берлин Ваня Енчева.
Това е заложено в наскоро приетата програма на правителството за осигуряване на професионално обучение на младежи от ЕС, както и за намиране на работни места на специалисти.
За целта до 2016 г. са заделени 140 млн. евро. Всеки желаещ да учи и се труди във ФРГ от тази седмица може да се информира за условията от еубстраницата на Министерството на заетостта и на Федералната агенция по труда "The Job of my Life" (в превод професията на живота ми).
Там са посочени свободните места за обучение в занаят, за курсовете по немски и за възможностите да бъдат настанени в квартири. Обучението е безплатно. След вземането на удостоверение за специалност, младите хора се устройват на работа в немски фирми.