Поражение за Борисов, победа за БСП. Така коментираха резултатите от "първия ни демократичен референдум" агенция Ройтерс и Демократи за силна България.
Ройтерс нарече резултата, при който малко над 60% от гласувалите дадоха вот за нова атомна централа, удар за премиера Бойко Борисов.
"БСП биха Борисов, въпреки че мачът не беше много хубав, но ги биха много яко", коментира заместник-председателят на ДСБ Светослав Малинов на брифинг след допитването.
За пръв път ГЕРБ получават на национален вот резултат, по-малък от този на БСП, добави Малинов. От ДСБ описаха допитването като сблъсък между Давид и Голиат - един малък Изпълнителен комитет от 15 души, подкрепен от неголяма партия, срещу 40-годишна лъжа.
Заместник-председателят на ДСБ Радан Кънев добави, че този успех е могъл да бъде пълен, ако всички противници на ядрената енергетика, в частност на "Белене", бяха излезли вчера да гласуват с "не".
Първият референдум в страната след падането на комунизма показа, че политиката на Борисов е отчуждила много избиратели в най-бедната държава членка на ЕС и това усложнява предизборната му кампания за парламентарните избори през юли, пише Ройтерс, като се позовава на анализатори.
"Резултатът ясно поставя правителството под напрежение. Ниската активност обаче показва, че няма ясни победители и ще бъдем изправени пред сериозна безизходица след изборите през юли", казва политологът Кирил Аврамов от Нов български университет пред Ройтерс.
Макар икономиката да излезе от дълбоката рецесия, тя нараства много бавно и мнозина избиратели са притеснени, че България продължава да крета след другите бивши комунистически страни в ЕС с доходи на глава от населението по-малко от половината от средното за съюза.
Аналитици твърдят, че подкрепата за "Белене" на референдума е удар за Борисов, който не постигна голям напредък в обещанията си да изкорени корупцията, откакто дойде на власт през 2009 г. Непопулярните мерки за строги ограничения, наложени от управляващата дясноцентристка партия ГЕРБ, вече намалиха преднината й пред опозиционната БСП, която инициира референдума, преди парламентарните избори през юли, пише в коментара си Ройтерс.
Асошиейтед прес също коментира вчерашния референдум, отбелязвайки, че изборът се възприема като барометър за отношенията на страната с Русия. Агенцията добавя, че референдумът е белязан от поляризираните мнения по партийни линии и че той е тест преди парламентарните избори през юли.
Една от причините за сравнително ниската избирателна активност на референдума трябва да се търси в студеното време - сняг и ниски температури сковаха страната, коментират ДПА и "Дойче Веле" вчерашното национално допитване на нова ядрена централа.
Според австрийския вестник "Кроне", цитиран от "Фокус", референдумът е смятан за тест за предстоящите парламентарни избори през юли и за отношенията на България с Русия.
Euronews предаде, че резултатът подлага правителството на натиск преди изборите през юли.
Резултатът даде основание на бившия президент Георги Първанов да прогнозира победа на БСП на парламентарните избори през лятото и нова тройна коалиция.
Затворена ли е вратата към проекта
В този референдум загубиха всички, най-вече българското общество, защото похарчихме едни 20 милиона лева по най-неразумния възможен начин - за едно безплатно социологическо проучване.Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред ТВ7.
От всички български гласоподаватели 12% (гласувалите с "да" на референдума от всички избиратели) гласуваха за АЕЦ "Белене", което за мен означава, че едва 12% от хората смятат, че българското правителство е взело грешно решение", заяви Добрев.
По думите на Делян Добрев 80-те процента гласоподаватели, които не са упражнили правото си на глас, са хора, които смятат, че въпросът е глупав, или такива, които подкрепят решението на правителството и заради това не смятат, че трябва да гласуват.
Според него Народното събрание трябва в най-скоро време да потвърди позицията на кабинета и така да затвори завинаги вратата за "Белене". Добрев беше категоричен, че дори да се появи стратегически инвеститор, работата по проекта няма да бъде възобновена.
Но наскоро премиерът Бойко Борисов заяви, че ако не намерим голям европейски инвеститор с име, тогава няма да строим АЕЦ "Белене". Искам да съм сигурен, че тези реактори няма да се затварят. Едва тогава съм готов да разговарям за подписване на договор, каза той.
ПГ на Синята коалиция обаче, освен проект парламентът да се произнесе отново с "не" по въпроса за ядрената централа след връщането му в Народното събрание, ще предложи на депутатите и да одобрят мерки за продажбата на оборудването на "Белене" и затварянето на площадката завинаги.