Едни роми се заселват в София, други във Финландия.
Столичната полиция отчита, че все повече роми от Северозападна България се заселват в София. А в парламента във Финландия се скараха заради румънските и българските роми, пише румънският в. "Адевърул", цитиран от БТА.
СДВР: Мобилни са и се движат из целия град
Ромите се самонастаняват в изоставени сгради или изграждат незаконни биваци, а и често променят и местопребиваванията си, анализират от МВР. Според шефа на СДВР комисар Валери Йорданов те са толкова мобилни, че извършват престъпления на територията на целия град.
Зоните с компактно ромско население са главно кварталите "Орландовци", "Христо Ботев", "Факултета" и "Филиповци", където освен трайно живеещите, има и голям приток на роми от страната без адресна регистрация.
Въпреки това шефът на СДВР смята, че криминогенната обстановка в столицата за изминалата 2011 г. е по-добра в сравнение с тази през 2010-а. Но посочи, че има ръст на престъпността на лица под 18-годишна възраст.
Скандал във Финландия
Докато у нас отчитат проблема с вътрешната миграция на ромите, във Финландия са притеснени от нашествието на румънските и българските роми. Спор на тема ромските просяци избухна вчера във финландския парламент между министъра по европейските въпроси Александер Стуб и депутата Юси Хала-ахо от партия "Финландците", съобщи телевизия YLE.
През последните години финландските градове се сблъскаха с поток от роми, идващи главно от Румъния и България, много от които просят по улиците. Юси Хала-ахо поиска от правителството да вземе мерки за борба с това явление. "Тази дейност включва трафик на хора и организирана престъпност", предупреди той.
Стуб се възмути на твърденията му и обясни, че се надява дебатите по тази тема да не се водят с използвания от Хала-ахо тон. "Близо сме до опита да поставим етикет на един цял народ", посочи Стуб.
Финландският министър на вътрешните работи Пейви Ресенен обеща, че властите ще анализират проблема, за да определят дали организираното просене трябва бъде смятано за престъпление.
Финландия реши в края на миналата година да промени резервираната си позиция за приемането на България и Румъния в Шенген.
9300 румънски и български роми бяха експулсирани от Франция през 2009 г. в рамките на усилията на Париж да се освободи от чужденците, които живеят в страната без законно препитание. За 2010 и 2011 г. броят на върнатите бе 9529 и 4714 души.