Саади Кадафи, един от синовете на покойния либийски диктатор Муамар Кадафи, се извини на своите сънародници в ефира на държавната телевизия. Официалният повод за интервюто остава неясен.
„Извинявам се на либийски народ, на скъпите ми братя в либийското правителство заради цялата ми вина и злото, което съм причинил за разтурването на сигурността и стабилността на Либия", обяви той от затворническата килия в Триполи, която обитава.
„Признавам, че тези неща бяха нередни и ние не трябваше да ги извършваме", каза още Саади Кадафи.
През 2011 г. Саади Кадафи се скри в Нигер, докато Либия бе в пламъците на гражданска война. Той успя да избяга през пустинята, след като столицата Триполи падна в ръцете на бунтовническата съпротива. Нигер отказваше да го предаде на новата власт в Либия, поради „голяма опасност" да получи смъртно наказание по бързата продецура.
По-рано този месец той бе екстрадиран в родината си, за да се изправи пред съда по обвинения за убийство на демонстранти по време на революцията. По данни на "Интерпол" Саади е бил начело на отряд, който е издевателствал над цивилни в Либия.
40-годишният Саади, един от седмината синове на полковника, е известен повече като бивш футболист с кариера в Италия, бивш шеф на футболната федерация на Либия, както и като плейбой с разточителен начин на живот.
Най-важният затворник от клана Кадафи е Сейф ал-Ислям, вторият син в семейството на полковника и подготвян за негов наследник.
Сейф ал Ислам е в затвора в Зинтан от 2011 година, когато беше заловен при опит за бягство. Той е привлечен като обвиняем и от Международни наказателен съд по обвинения за престъпления срещу човечеството.
Либийският диктатор Муамар Кадафи бе убит на 21 октомври 2011 година със златен пистолет в скривалището си в Триполи. Той управляваше Либия 42 години.
Макар и мъртъв, Муамар Кадафи все още всява разделение след либийците. Либия страда и от племенните вражди, които често стигат до призиви за федеративно устройство на Либия - вариант, отхвърлен категорично от Преходния национален съвет, което пое властта след смъртта на Кадафи.
Друг проблем за екстремистите и въоръжените групи, които все още „раздават справедливост" съгласно собствените си разбирания.