Сърби и албанци на нож заради паметник в Скопие

Тридесет етнически албанци, въоръжени с чукове, релси и камъни, щурмуваха паметника на сръбския крал Стефан Душан в Скопие през нощта срещу 7 декември. По-късно през деня беше осуетен нов опит за събаряне на скандалния монумент. Статуите на Стефан Душан и Тито в Македония бяха определени от албанското малцинство, но и ред наблюдатели, като реверанс към просръбското лоби в Македония.

Общината на скопския район, където е издигнат паметникът на Стефан Душан, се дистанцира от него и го обяви за незаконен. Според местната управа за поставянето на паметника на сръбския владетел не е искано разрешение, нито е обявяван конкурс. Не известно името на скулптура, нито кой е заплатил разходите.

Според кметството паметникът трябва да бъде премахнат, а неговото поставяне цели отклоняване на вниманието от финансовите далавери, разкрити при реализацията на проекта "Скопие - 2014" .

"След като никой не пое отговорността да признае доблестно, че той стои зад издигането и поставянето на паметник на сръбския крал, наш дълг е да го съборим, защото този паметник няма място в Скопие", написаха авторите на акцията в писмо, цитирано от агенция Фокус. Според радио "Свободна Европа", сред нападателите на паметника е имало и привърженици на ДСИ на Али Ахмети. Те не успяха да разрушат напълно паметника, но му нанесоха сериозни щети.

Днес в 13:00 часа българско време беше организиран нов протест в района на монумента, като информация за него се разпространяваше и в излъчващи на албански език медии. В крайна сметка 30-ина полицаи спряха горе-долу толкова недоволни от издигането на статуята. Те искаха поне да сложат черен плащ върху нея.

Според организаторите на протеста: "В Скопие заедно живеят македонци, албанци и редица други националности, но това не означава, че трябва да се гради паметник на един окупатор, извършил злодеяния."

"Какво търси паметник на крал Стефан Душан в Скопие? Кого обединява? Албанците и сърбите? Македонците и сърбите?" Гърците и сърбите? Или може би българите и сърбите, защото крал Стефан Душан се оженил за българската принцеса Елена, след като сключил съюз с България?", пита в."Нова Македония". Според изданието е нужен дебат не за паметниците, а за тези, които ги правят и поставят.

Срещу статуята на Стефан Душан се обявиха както албански интелектуалци, така и ВМРО-Народна на бившия премиер Любчо Георгиевски и Съюза на ветераните от Армията за национално освобождение на македонските албанци (АНО).

Македонските сърби реагираха остро на посегателството над статуята. Според лидера на Демократичната партия на сърбите в Македония Иван Стоилкович, в западната ни съседка "се развива антисръбска, фашистка, талибанска клика".

Новините

Най-четените