Медиите предрекоха победа за Обама. Пресата посрещна изборния ден в САЩ все по-уверена, че настоящият президент ще бъде преизбран. Като никога преди, медиите достигнаха до консенсус, че сегашният президент ще си спечели втори мандат.
Докато кандидатите обикаляха за пореден път колебаещите се щати, докато райони от Ню Йорк и Ню Джърси са разрушени от урагана Санди, непогрешимото послание, което дойде от медиите беше, че Мит Ромни е обречен на провал.
Редица коментатори в рубриката Outlook на Washington Post обявиха, че настоящият президент ще спечели изборите - от автора на The Fix Крис Силиза до звездата на Маd Money Джим Крамър (който абсурдно заяви, че Обама ще получи 400 вота от избирателната колегия - по-добре да се придържа към финансовите рубрики, в които е по-квалифициран - Обама получи малко над минимума от 270).
Единствените изключения са стратегът-републиканец Лесли Санчес и Андрю Бейър, който проследява конните надбягвания за вестника.
При все това масово се смяташе, че Обама е с няколко дължини преди Ромни в надпреварата - дори и от сериозните политически журналисти и издания. Първа страница на The Post от 4 ноември гласи, че "Обама има известно предимство пред Мит Ромни в решаващия двубой за гласовете на електората, необходими за завоюване на Белия дом".
Ключът към тази увереност, разбира се, беше в редицата предварителни проучвания от колебаещите се щати. За разлика от българските, те са значително по-прецизни
Националните изследвания показаха, че двамата кандидати си дишаха един друг във врата с 48 на 48 процента от гласовете, регистрирани при проучване на Post и ABC. Ала финалното проучване на авторитетния институт Pew Research даде преднина на Обама с 50 срещу 47 на сто. Блогърът, отразяващ изборите в блога на New York Times, Нейт Силвър, обяви, че Обама има 83% шанс да спечели изборите.
И все пак именно изследванията в щати като Охайо, Вирджиния, Флорида, Колорадо и Айова дадоха основание и увереност на журналистите да заявяват, или поне да предполагат, че Обама ще спечели.
Разбира се, съществуваше опасност в последния момент някои от несигурните щати да се преместят в лагера на Ромни и да объркат прогнозите. Предварителните проучвания се усложниха и поради факта, че над 1/3 от електората гласува преди 6 ноември заради различията в часовите зони.
Обама се възползва от най-ефективния си поддръжник в неделя - ден преди изборите, обединявайки сили с Бил Клинтън на митинг в Конкорд, Ню Хемпшир, на който присъстваха 14 000 души. Бившият президент се подигра на апела на Ромни с думите: "Ей, аз съм бизнесмен. Изглеждам и се държа като президент и хората ще бъдат толкова доволни, когато наистина стана такъв".
В Айова Ромни повтори своя нов рефрен, че ще бъде двупартиен лидер
"Вместо да изгражда връзки, Обама прави разделението между партиите още по-голямо," коментира Ромни. "Нека да ви кажа защо той не успя да изпълни толкова много от нещата, които беше обещал: защото се интересуваше повече от либералния дневен ред, от колкото от възстановяване на икономиката."
Наред с това Ромни отбеляза, че в Масачузетс, където е губернатор, "благодарение на демократичното законодателство помогнах на щата да премине от дефицит в излишък."
Кампаниите бяха насочени към целта да създадат едно оптимистично усещане. Дейвид Акселрод, топ стратегът на Обама, сподели пред Fox News в неделя, че "или сме наравно, или сме малко напред" във всички колебливи щати и "сега те (републиканците) отчаяно търсят място, в което да се опитат да привлекат малко гласове, с които да спечелят тези избори, но аз мога да ви кажа, че това няма да стане".
Рич Бийсън, политическият директор в кампанията на Ромни, заложи за пореден път на същата програма, заявявайки, че неговият човек ще спечели 300 вота от избирателната колегия.
"Независимите ще решат този избор във всеки един от тези щати. Губернатор Ромни води осезаемо сред независимите," коментира Бийсън, докато Обама е заседнал под 50%, а за човек, който вече е на президентския пост, "това никак не е добре".
Но прогнозите на щаба на Ромни пропуснаха ролята на урагана Санди в изборите
Информацията на Бийсън беше леко остаряла, тъй като справянето на президента с последиците от урагана изглежда укрепи позициите му сред независимите. Въпреки пометения Стейтън Айлънд и други райони на Ню Йорк, бавното възстановяване на електричеството и снабдяването с горива.
В последното PPP проучване, Обама зае челни позиции от 49-44 пункта сред независимите гласоподаватели. Хели Барбър, бившия губернатор на Мисисипи и председател на републиканците, призна, че ураганът абсолютно спря напредъка на Ромни, който, между другото, не прекъсна кампанията си - за разлика от Обама...
Разбира се, до последно и двата щаба използваха реториката в стил "ние ще спечелим", създадена, за да надъха служителите и доброволците, които от своя страна да мотивират поддръжниците да участват в гласуването.
Какво ли щеше да стане, ако първият афроамерикански президент на САЩ беше изгубил? Fox News нямаше да спрат да натякват на медиите как са сбъркали в прогнозите си...