Висшият съдебен съвет избра още на първи тур харесваният от властта Сотир Цацаров за главен прокурор. Мандатът му е 7 години.
Пловдивският съдия поема към върха на държавното обвинение с 18 гласа "за" срещу три „против" и трима въздържали се. За да стъпи на върха на прокуратурата, фаворитът на ВСС се нуждае от одобрението на президента Росен Плевнелиев.
Това не изглежда особено трудно на фона на ласкавите думи по адрес на Цацаров, които дойдоха от премиера Борисов и вътрешния министър Цветан Цветанов. Миналата седмица ръководителят на Окръжен съд - Пловдив обяви, че се дразни от тези похвали и от етикета "фаворит на управляващите".
Следеният от Брюксел вот е изненадващ, тъй като десетима кадровици издигнаха Тонева и Сарафов, а в крайна сметка само шест от членовете на ВСС не подкрепиха Сотир Цацаров.
В изслушването си преди вота съдията се обяви за „прекрояване на съдебната карта" и „нова съдебна география", имайки предвид решаване на проблема с натовареността на магистратите и незаетите щатни бройки в системата.
Цацаров, като първи номиниран за главен прокурор, бе подложен първи на гласуване от членовете на ВСС. И спечели. Веднага след това заяви, че започва да търси "кръг от съмишленици" за промени в държавното обвинение.
Почти 10 часа продължи днешното заседание на ВСС, което избра Цацаров и бе предавано пряко по БНТ и БНР.
За добро утро
Дългият и натоварен ден започна с оценка от Етичната комисия на ВСС, че и тримата номинирани имат професионалните качества и морал, за да бъдат избрани за високия пост.
В началото на ключовото заседание активисти на „България на гражданите" дърпаха кукли на конци, визирайки Цацаров, Сарафов и Тонева, а по-късно пред ВСС се появи нашумелият с доматените си изяви Николай Колев - Босия, който протестира срещу дирижираното назначение на първи обвинител в държавата.
За разлика от гласуването, което се извърши по електронен път по ред на номинациите, изслушването пред ВСС бе по азбучен ред.
Независимостта - състояние на духа
Първи пред кадровиците застана Борислав Сарафов, който в момента ръководи Апелативната специализирана прокуратура.
Той обяви, че на държавното обвинение не е нужен спасител, а повече успехи в делата за корупция. В концепцията му бяха заложени преодоляване на натовареността и решаване на кадровия проблем в прокуратурата.
Сарафов констатира, че системата в момента преживява катарзис и трябвало да го изживее. Твърдо е убеден, че държавното обвинение не трябва да минава към изпълнителната власт, защото това би създало опасност от политически и икономически поръчки.
Прокурорът счита настоящия Наказателен кодекс за остарял, а независимостта на магистрата - за състояние на духа. „Прокуратурата трябва да спре да бъде генератор на скандали", убеден е Сарафов.
По-внимателно с медийните изяви
Настоящият заместник-главен прокурор Галина Тонева бе изслушвана в продължение на три часа от ВСС. Тя бе сочена за номинация на опозицията във кадровия орган. Тонева засегна темата с медийните изяви на магистратите, които, според нея, са неуместни в условията на продължаващо разследване.
Тонева се обяви за пълна ревизия на делата, довели до осъждане на прокуратурата.
Като приоритет изтъкна подобряване на кадровото обезпечаване в прокуратурата, за което би могло да се търси повече съдействие и от следствието. Тонева твърди, че това може да се постигне с настоящите кадри, а не с назначаване на нови.
Прокурорът критикува вътрешната контролна дейност в прокуратурата, определяйки я като "незадоволителна" и обеща активизиране на ролята на инспектората в държавното обвинение.
Нищо нагласено нема тука, сичко е на шес'!
Мой приятел американец работи за Държавния депертамент и не смее да наруши дори закона за движението по пътищата, защото това ще е проблем при кариерното му израстване. Този го уличиха в далавери с имоти, че е чел делото на съдия Мирослава Тодорова без да има право на това и става главен прокурор. Нямам думи!!!
"Твърдо е убеден, че държавното обвинение не трябва да минава към изпълнителната власт, защото това би създало опасност от политически и икономически поръчки." Данните и фактите показват, че Прокуратурата в сегашният си статут и досегашните Главни Прокурори е зависима от БСП и Руското посолство и дали ще бъде към изпълнителната власт или "независима" няма значение. Заемането на длъжност на Главен Прокурор от Цацаров е относителен пробив по оста БСП-Руско посолство, което е относителна победа в независимостта на българската правосъдна система, което ще донесе в пробив в престъпната БСП-Руската мафия. Това по принцип трябваше да стане преди 22-23 години но...........
БСПедер, ти да не си от ПР агенцийките, отдел "примамване на бивши СДС-ари"? Не знам за какво говориш друже, не знам, по-добре да ти измислят някакви по смислени реплики, щото всички видяха как Уорлик вися на рамената на милиционерите публично и как 3 седмици в далечна външна страна коваха ум в главата на иначе вътрешния ни министър. Не знам каква ос те гони след като руснаците пропищяха от нашите местни измами, а иначе политиците им дори внимание не ни обръщат вече. На умряло куче нож вдигаш брат!