Давате ли по 300 лева за отваряне на "Кремиковци"

Председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев коментира по БНР, че  идеята "Кремиковци" да заработи отново не е нова, а "замисълът  е на новия собственик да се дадат някакви пари".

Държавата не може да направи нищо, ако не го изкупи нацяло, стана ясно от изявлението му. Станчев беше потърсен за коментар заради дебата в парламента вчера по повод предложението на "Атака" за отваряне на "Кремиковци" - т.е. на един от заводите му.

Парламентът не може да задължи изпълнителната власт за подобни решения, а и заводът е частна собственост. Решението бе препратено към икономическата комисия в 42 НС, която да излъчи работна група.

"Предприятието е частна собственост след ликвидацията. То струваше около 316 милиона лева. Онова, което в момента съществува в "Кремиковци", не може да бъде пуснато без сериозни инвестиции", каза икономистът, който е представлявал част от кредиторите в процедурата по фалит и ликвидация на завода.

"200 милиона лева са една малка инвестиция за държавния бюджет. Но няма структура, която да го направи като държавна структура и трябва да се знае, че това са някъде около 300 лева на данъкоплатеца. Това е повече от издръжката на държавната администрация тази година, която е около 260 лева на човек.

Но най-странното е, че замисълът е на новия собственик да се дадат някакви пари. Така е и с "Химко". Знам, че тази идея за реиндустриализация и преприватизация е обсъждана миналото лято с консултантската група на Световната банка и те са се хванали за главата", коментира Красен Станчев

На среща с бизнеса обаче премиерът Орешарски обяви, че нито един държавен лев няма да се дава за "реиндустриализацията". Такава е и категоричната позиция на една от партиите, които подкрепят властта - ДПС. В БСП обаче настроенията не са еднозначни.

 

#2 Зелен Бетон 06.03.2014 в 12:56:01

Давам, и то с удоволствие, веднага и в брой – но при едно изрично условие: ако това е стъпка от добре премислена, разумна, дългосрочна стратегия, която е полезна за България. Като гледам обаче какво представлява и какви ги дроби властта, никой не може да ме убеди, че подобен ход е премислен от компетентни хора, нито че е част от разумна дългосрочна стратегия, а най-малко от всичко – че е в полза на България. Напротив, убеден съм, че е точно обратното. Затова не давам и една стотинка.

Новините

Най-четените