Четири български града в топ 5 за мръсен въздух

Дръжте дъха си, когато посещавате България, пише американският в. New York Times, цитирайки европейско изследване, според което страната ни притежава най-мръсния въздух в Европа. Опасните съставки, които дишаме, могат да доведат до редица заболявания - от астма до рак.

У нас са регистрирани най-високите концентрации на въглероден оксид и серен диоксид, които се отделят от комините, ауспусите на превозните средства или от различни други източници за замърсяване. Нивата на прахови частици също са най-високи у нас.

Най-мръсен е въздухът в Перник, който държи европейския топ в тази класация. Пловдив, Плевен и Добрич попадат в челната петица, където на второ място се вмества полската културна столица Краков.

За сравнение - висока концентрация на прахови частици във въздуха е регистрирана през половината от годината в Перник, докато в Париж и Щутгарт те са измерени за едва около 15 дни.

Замърсяването в София е очевидно за всеки, прекарал известно време там. "Когато носите чиста бяла риза и се разходите за няколко часа в София, след като се върнете, може да видите, че по яката й има жълто-сив оттенък", твърди 25-годишният студент по икономика Алекс Меламед, който живее столицата.

"Понякога правя експеримент - разхождам се в София и не пипам нищо, а когато се прибера и си измия ръцете, сапунът става мръсен", разказва той.

България не е единствената европейска страна, изправена пред проблема с качеството на въздуха. Полша е неин подгласник, а не е по-добра ситуацията и в градовете на Северна Италия.

За последните 10 години, обхванати в проучването - от 2002 г. до 2011 г., като цяло нивата на замърсяване на въздуха в Европа спадат. Праховите частици и озоновият слой обаче остават проблем, който е все по-видим през последните две години.

Тук „помагат" набъбването на градското население, както и връщането към отопление с твърди горива - основно с дървен материал, заради финансовата криза.

България се индустриализира през комунистическата епоха, но тогава никой не обръща достатъчно внимание на проблемите с околната среда. Днес страната е най-бедният член на Европейския съюз и изглежда, че е постигнала ограничен напредък за качеството на въздуха.

Друга част от проблема се дължи на факта, че България и съседните й държави използват дървесина за отопление.

Доклад на ООН от 2011г. Показва, че България - заедно с Румъния и Армения - води в световната класация на смъртни случаи, причинени от замърсен въздух.

Новините

Най-четените