Москва поставя под съмнение легитимността на новата власт в Украйна, тъй като е дошла след въоръжен бунт, казва премиерът на Русия Дмитрий Медведев в първата официална реакция за ситуацията в Киев.
Според Медведев западните държави, които подкрепиха отстраняването на президента Виктор Янукович, грешат и подигравателно коментира реакцията им като "внезапно умствено разстройство".
"Ако за вас хора, въоръжени с "Калашников" и черни маски, които бродят из Киев, са правителство, то за нас ще бъде трудно да работим с такова управление", каза руският премиер. По думите на Медведев, Русия е готова да поднови връзките си с Украйна, след като види "нормално, модерно правителство, основано на законите и спазване на украинската конституция".
Изявлението на Медведев е на практика рязка критика от страна на Русия, която подкрепяше Янукович. Сваленият украински президент изчезна от Киев, след като сключи сделка с опозицията.
Новото украинско правителство гласува отстраняването му и насрочи избори на 25 май. Полицията в Украйна официално издирва сваления от власт президент заради "масово убийство".
Заради загубата на досегашния си политически съюзник, Русия обвини опозицията в Украйна в присвояване на властта и отзова посланика си. По думите на руския премиер реакцията се дължи на заплаха на руските интереси и служителите на посолството в Украйна. Той подчерта, че властта е сменена вследствие на въоръжен метеж.
Кой управлява Украйна
- Oлександър Турчинов - заместник-председател на партия Отечество (Баткившина) и дългогодишен опонент на Янукович, председател на Върховната Рада и временно и.д. президент на Украйна.
- Aрсен Аваков - също от партия Отечество, министър на вътрешните работи.
- Aрсений Яценюк - парламентарен лидер на Отечество и също така главен преговарящ по време на протестите на Майдана, спряган за бъдещ премиер.
- Виталий Кличко - боксьор, който влезе в политаката като една от водещите фигури на Майдана; оглавява Украински Демократичен Алианс за Реформи (УДАР); очаква се да се бори за президент.
- Олех Тяхнибок - лидер на крайнодясната партия Свобода; един от ключовите лидери на протестите на Майдана
- Юлия Тимошенко - бивш премиер и опонент на Янукович, освободена от затвора, където излежаваше 7-годишна присъда, след като новата власт установи контрол; спрягана отново и за премиер, но също така и за кандидат за президент.
"В Русия са крайно разтревожени от развитието на ситуацията в Украйна", се казва в позицията, в която косвено се споменава и за боядисването в цветовете на националното знаме на Украйна на Паметника на съветската армия в София.
Изявлението повтаря тезата за спорна легитимност на властта, наред с това се посочва, че в украинския парламент се вземат "решения" и одобряват "закони", основани единствено на "революционната целесъобразност". Те са насочени към ощетяване правата на руснаците и другите национални малцинства в Украйна.
"Звучат призиви едва ли не за пълна забрана на руския език, лустрация, ликвидиране на партии и организации, закриване на неугодни медии, премахване на забраната за пропагандиране на неонацизъм. (...) Разнасят се заплахи срещу православни светини. Национал-радикали издевателстват над паметници в различни украински градове, а в някои европейски столици техни единомишленици оскверняват мемориали на съветските воини."
Руското Външно напомня, че при сблъсъците в Украйна са действали и крайно десни националисти. Според изявлението "споразумението от 21 февруари (между президента Виктор Янукович и опозицията) не се спазва, бойците (от протеста) не са разоръжени, отказват да напуснат улиците, които фактически контролират, да освободят административните сгради, продължават актовете на насилие".