Протести по света в Деня на труда

В Деня на труда десетки хиляди в Европа излязоха на протест срещу правителствените мерки за строги икономии и в защита на работните си места.

Протести имаше в Турция, където шестима души бяха ранени в Истанбул при сблъсъци с полицията. Повод за конфликта бе забраната на властите за всякакви протести на площад "Таксим" за 1 май, тъй като там тече ремонт.

В квартал "Бешикташ" полицаите използваха водни оръдия и сълзотворни гранати още в началото на протестите. Сблъсъци имаше в още три квартала.

Управители на ресторанти раздаваха лимони на хората, за да се неутрализира действието на газа. Офисът на премиера Реджеп Ердоган в квартал "Бешикташ" се охраняваше с барикади.

Близо 10 000 французи, предвождани в Париж от националистите на Марин льо Пен също дадоха воля на гнева си срещу рестрикциите, налагани от властта. Причината за засилването на крайната десница е рекордната безработица във Франция.

Около 13 000 гърци излязоха днес на улиците, за да протестират срещу правителствените мерки за икономии, а 24-часова национална стачка спря транспорта в страната.

Фериботите останаха по пристанищата, влаковете спряха, а болниците работят със силно намален персонал. Полицията съобщи, че около 5000 души са участвали в мирна демонстрация през центъра на Атина.

Призив на прокомунистическия синдикат ПАМЕ на площад ''Синтагма'' събра около 4000 души, а в друга демонстрация, свикана от двата основни синдиката в частния и държавния сектор - ГСЕЕ и АДЕДИ, са участвали около 500 души.  Трето шествие, организирано от леви групи, е събрало над 1500 души, според данни от полицията.

Във втория по големина гръцки град - Солун, над 4000 симпатизанти на ПАМЕ манифестираха, следвани от около 3000 работещи от частния и държавния сектор.

Демонстрациите, свикани от ГСЕЕ и АДЕДИ, са срещу правителствения план да бъдат съкратени 15 000 работни места до края на 2014 г. и срещу допълнителни намаления на заплати и пенсии.

За тези мерки настояват международните кредитори на Гърция срещу отпускането на транш от 8,8 милиарда евро от спасителния пакет, който поддържа държавата платежоспособна.

Хиляди протестиращи се включиха в шествие в Мадрид в защита на работните места и срещу мерките за строги ограничения. "6 200 000 безработни: не на ограниченията на разходите", "Повече демокрация, по-малко ограничения", "Ограниченията рушат и убиват", можеше да се прочете на плакатите, развявани от демонстрантите.

Безработицата в Испания е рекордно висока - 26%, а при младите хора достигна 56 на сто.

Шествието с червено-бели знамена, цветовете на синдикатите, премина през центъра на испанската столица зад плакат с надпис: "Това няма граници", осъждащ бюджетните ограничения, въведени от дясното правителство.

Двата големи испански синдиката, UGT и Работнически комисии, призоваха за организирането на 82 протеста в цялата страна на 1 май с искане за "радикална промяна в икономическите политики" и "показване на пълния провал на политиката на строги ограничения, наложена от европейските институции".

"Имам късмет, че работя. Но със скоростта, с която се унищожават работни места в Испания, мисля, че скоро ще ми се случи и на мен", заяви 50-годишният инженер Хосе Антонио Себастиан. "Вече нямаме друг избор освен да търсим работа в чужбина", допълни той.

В шествието републиканските червено-жълто-лилави знамена напомниха за нарастващите съмнения относно легитимността на монархията в момент на икономическа и социална криза, в която Испания е затънала от 2008 г. и която предизвика дълбока криза на доверието в институциите.

Страната е подложена от 2012 г. на план за строги икономии, наложен от европейските институции, за да възстанови публичните си финанси. Той предвижда икономии от 150 милиарда евро до края на 2014 г.

Новините

Най-четените