Ловеч обсъжда площад "Поп Кръстьо и приятели"

Общинският съвет в Ловеч ще разгледа на днешното си заседание предложението площад в стария квартал "Вароша" в града да носи името на поп Кръстьо.

Именуването на площада пред Художествената галерия в кв. "Вароша" на името на свещеноиконом Кръстю Никифоров (1838-1881) предизвика много спорве в Ловеч, както заради името, така и заради това дали мястото е площад или просто паркинг.

Предложението е внесено от председателя на Фондация "Граждани срещу насилието" и издател Васил Колев в общинския съвет. Инициативата е по повод предстоящото честване на 175 години от рождението на духовника, нарочен от част от историографията ни за предател на Васил Левски.

Комисията по образование и култура към Общинския съвет отхвърли идеята за площад "Поп Кръстьо и приятели" заради липсата на достатъчно информация. Въпреки това председателят на съвета Тихол Тихолов го е включил в дневния ред с мотива, че след съгласуване с главния архитект на общината пространството пред галерията има характера на площадно пространство.

Според Тихолов гражданите имат право да предлагат именуване на площади, улици и други обекти, а правомощието да решава такива предложения има Общинският съвет.

Предложението площада да носи името на поп Кръстьо е подкрепено от общинската администрация, ловчанската митрополия, регионалния исторически музей и кварталния съвет във "Вароша". Мястото, което се предлага да бъде наименувано на поп Кръстьо, е на десетина метра от родната къща на отеца.

Областният управител Милко Недялков обаче се закани да върне решението, ако предложението бъде прието. В резултат на това писателят Георги Мишев обяви, че се отказва от званието почетен гражданин на Ловеч, защото отдавна е доказано, че поп Кръстьо не е предал Левски.

В писмо до община Ловеч директорът на музея Капка Кузманова посочва, че свещеноиконом Кръстю Никифоров по покана на Левски става заклинател на Ловчанския комитет, след което е избран за касиер.

По редица причини той става удобна мишена за отправяне на обвинения в предателство срещу Левски, казва още Кузманова. Според нея тези обвинения водят до преждевременната смърт на лишения от възможности за защита свещеник.

За да се постави паметен знак с името на свещеника на мястото, където е била къщата му, е необходимо съгласие на собствениците, след което главният архитект на общината издава разрешение по реда на Закона за устройство на територията.

Новините

Най-четените