ЕС и Канада подготвят нова АСТА

Европейският съюз и Канада подготвят ново споразумение за авторските права, което удивително повтаря части от отхвърленото от евродепутатите Търговско споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА), съобщи "Дойче веле". Канадският юрист и експерт по въпросите на АСТА Майкъл Гайст припомня, че още от 2009 г. Канада преговаря с Европейската комисия по едно споразумение, което се нарича Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA).

Според изтекла в медиите част от последната редакция на документа (от февруари т.г.), някои текстове от подготвяното споразумение буквално повтарят текстове от отхвърлената АСТА - в това число и спорния текст за засиленото сътрудничество между носителите на авторски права и доставчиците на интернет услугите, който би превърнал последните в един вид полиция, следяща за спазването на авторските права в интернет. 

Според последните информации от Брюксел този текст междувременно е бил изваден от проектоспоразумението с Канада. Говорител на ЕК Джон Кланси обяви, че са били изхвърлени всички параграфи, свързани с авторските права. Според информации в германските медии преговорите по новото споразумение се водели при закрити врати. Някои от тях цитират говорителя на еврокомисаря по търговията Карл де Гухт, който също е потвърдил, че копираните от АСТА текстове са били заличени в СЕТА. На стената си в Twitter говорителят добавя, че подготвяното споразумение с Канада прилича много на едно подобно между ЕС и Южна Корея, което съществува от една година и което не е убило свободния интернет. 

Пред в. "Ди цайт" Маркус Бекедал от неправителствената организация "Дигитално общество" заяви, че срещу споразумението СЕТА в Германия засега не се планират масови протести. Сдружението обаче е готово да реагира бързо и вече е установило връзка с неназовани депутати от Европарламента по този въпрос. "Имаме късмет, защото и СЕТА е само с 4 букви, които лесно се произнасят", казва още активистът и добавя, че в "Дигитално общество" вече изработвали плакати за протестите, за да има готови, ако се наложи.

Компютърни специалисти и блогъри в интернет предупредиха, че редица държави и Еврокомисията подготвят също така директивата IPRED (Intellectual Property Rights Enforcement Directive), която да брани интелектуалната собственост. Тя ще позволи да се затварят сайтове, да се ограничава достъп до сървъри, информацията на които е собственост на компании и организации. Подобно на АСТА, и IPRED ще задължава доставчиците да следят кой какво прави онлайн. САЩ пък предлагат закон за защита от кибератаки - CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), според който предприятия и служби ще обменят информации за възможни заплахи. По този начин и социалните мрежи в интернет, като Facebook ще бъдат задължени да предават лични данни за потребителя без знанието му.

Тагове: интернет, acta

Новините

Най-четените