Варненският и Великопреславски митрополит Кирил е починал от удавяне и към момента на смъртта си не е бил алкохолно повлиян. Това показва съдебно-медицинската експертиза, изготвена от трима патоанатоми от Клиника по съдебна медицина при МБАЛ „Св. Марина" - Варна, съобщиха от Окръжната прокуратура в морския град.
На 9 юли т.г. Кирил беше открит мъртъв във водите на морето край местността „Траката". Първоначално прокуратурата заяви, че има съмнения, че смъртта му е причинена насилствено, впоследствие заяви, че няма данни за насилствена смърт.
В средата на месеца, членът на Епархийското настоятелство в града Юлиян Гендов посочи пред "Дневник", че митрополит Кирил е плувал всяка сутрин през лятото и е познавал мястото. "Беше изключително предпазлив, да не бъде забелязан от някого. Тази година отиде да плува един-единствен път и не се върна, това е много странно", каза тогава той.
На следващия ден след смъртта на Кирил Светият синод избра за нов наместник на Варненската и Великопреславска епархия митрополит Калиник. Тогава председателят на катедралния храм "Александър Невски" епископ Тихон каза, че слуховете за насилствена смърт на Варненския митрополит са абсолютна измислица, а Кирил е починал от удавяне и по-точно от хипотермия - гмурнал се на дълбочина със силно студено течение.
Имал и проблеми със сърцето
Експертите са изготвили заключението си след извършени външен и вътрешен оглед, аутопсия върху трупа, направени изследвания, и консултация на хистологичните препарати.
При аутопсията са установени атеросклеротични промени на сърдечните съдове, а при микроскопското изследване се доказват данни за остра исхемия на миокарда (сърдечния мускул). Тези промени могат да бъдат причина за настъпилия инцидент, посочват от прокуратурата.
Установената при външния оглед раничка на главата е получена по механизма на действие на твърдите тъпи предмети. Тя е съвсем повърхностна и няма отношение към причината на смъртта. По трупа не са намерени други травматични увреждания и няма данни за насилствена смърт.
Предстои да бъдат изготвени назначените съдебно-химическа експертиза и съдебно-медицинска експертиза по писмени данни, медицинската документация за предишни заболявания и събраните материали по делото.