Държавата финансира образование, което не е нужно на обществото и икономиката, обявиха днес от Българската стопанска камара (БСК). Те представиха своите предложения към правителството за реформи в сферата на образованието.
Младежката безработица е сред най-високите в България - над 23% от младите хора са безработни.
Заради липсата на кадри в определени области, компании, които се занимават с електротехника, машиностроене и химическа промишленост, мислят да напуснат страната ни, предупредиха от БСК. По техни данни те ще се насочат към съседни страни и най-вече към Турция.
В момента над 32 000 безработни са с висше образование и около 30% от тях са с икономическа специалност или право, а в същото време 42.5% от студентите миналата учебна година са учили стопански науки и администрация, аргументираха се от БСК.
Не е ясно колко от висшистите, за чието обучение държавата е плащала, се занимават с нискоквалифициран труд - продавачи, сервитьори.
В същото време само 20% от студентите се обучават в най-търсените от бизнеса технически и инженерни специалности. Вече започва да се усеща и липсата на достатъчно и добри кадри в здравната система, напомниха от работодателската организация.
Освен масовата емиграция на млади здравни специалисти, причина затова е и фактът, че за последните пет години броят на младежите, които искат да учат медицина е намалял наполовина.
Заради тези проблеми БСК за пореден път предлага държавата да финансира само специалности, които са нужни на икономиката и да съгласува това с работодателите. Освен това да се въведат финансови стимули за бизнеса да инвестира в образованието.
Работодателската организация предупреди и за друг голям проблем - феминизацията на учителската професия и застаряването на кадрите там. Според тях може част от дългата ваканция на учителите да се използва за повишаване на квалификацията ни и да има и стажове във фирми, чиито предмет на дейност е свързан с предметите, по които преподават.
За предотвратяване на ранното отпадане от училище камарата предлага драстичната мярка лишаване от всякакви социални плащания за родители, които не пращат децата си от училище.
Най-добре държавата незабавно да се вслуша в съветите на БСК. Казвам го от позицията на човек с инженерно образование и въпреки това изпитващ сериозни пречки да си намеря работа по специалността. Освен свръх-производството на ненужни кадри, самото свръхпроизводство също е проблем, който касае качеството на кадрите. Дори в случая с онези специалности, чието изучаване държавата ще избере да насърчи, пак трябва да има разделение и според успеха на обучаващите се. Няма нищо лошо в това всеки да учи каквото си иска. Парите на данакоплатците обаче, трябва да идат само при най-перспектвните и най-успешните. П.П. "Като знам какви инженери сме, та ме е страх да ида на лекар..."