Япония планира да се откаже от ядрената енергетика след 2030 г. според новата енергийна стратегия на страната, предаде „Ройтерс".
Това е остър завой в политиката на страната, която преди аварията на АЕЦ „Фукушима" планираше атомните централи да произвеждат повече от половината електричество.
Разрушителните земетресение и цунами от 2011 г. доведоха до стопяването на реактори в АЕЦ „Фукушима". Изтекоха големи количества радиация, а 160 000 души бяха принудени да напуснат домовете си. Катастрофата накара Токио да се откаже от по-ранния си план за развитие на ядрената енергетика.
Мерките за сигурност в централите по цял свят бяха засилени след случилото се във "Фукушима". Германия взе решение да затвори своите АЕЦ до 2022 г.
Премиерът Йошихико Нода заяви в началото на седмицата, че му предстои да вземе решение за стратегията и ще вземе под внимание предложението на Демократическата партия да „инвестира всички възможни ресурси, за да стане възможно след 2030 г. Япония да се откаже от АЕЦ".
Позицията на правителството вероятно няма нито да успокои екологичните организации, нито пък ще разреши спора за това дали отказът от атомна енергия няма да нанесе прекалено тежък удар по японската икономика. Според мощните индустриални лобита, преминаването към стандартни горива и възобновяеми енергийни източници ще направи електричеството по-скъпо и ще ги принуди да преместят производствата си в чужбина. „Зелените" активисти контрират с тезата, че развитието на нови отрасли като ВЕИ ще повиши конкуренцията и ще подпомогне иновациите.
Кабинетът обсъжда три варианта - пълен отказ при първа възможност, 15% по-малко реактори през 2030 г. и 30% намаление към същия момент. Проучванията показват, че повечето японци са „За" затварянето на АЕЦ.
Решението на Нода да активира два реактора, за да се намали рискът от режим на тока през лятото доведе до протести. 48 други реактора към момента не функционират, като се прави преглед на тяхната безопасност.