Русия разшири търговското ембарго над хранителните стоки, произведени в Европа - след плодовете и зеленчуците, Москва спира вноса на брашно, животински мазнини и животински субпродукти.
Аргументите на Москва са, че продуктите не отговарят на санитарните изисквания, а в случаите на животински дреболии, произведени в Италия, Германия и Полша, са открити опасни антибиоци. Според руската служба за контрол на храните - Росселхознадзор, вносните стоки представляват опасност за здравето.
Кремъл въведе ембаргото за срок от една година като отговор на западните икономически санкции заради кризата в Украйна. Най-ощетени са производителите на плодове и зеленчуци, като общите загуби по различни оценки ще бъдат между 6 и 16 млрд. евро.
ЕК вече отпусна 125 млн. евро срещу руските търговски ограничения, но те бяха бързо изчерпани и така се наложи да се изготви нова схема. След това 33 милиона евро бяха отпуснати в подкрепа на пазара на праскови и нектарини. Наскоро бе анонсирана и допълнителна помощ за стопаните.
На 7 август Русия забрани за една година вноса на плодове, зеленчуци, месо, риба, мляко и млечни продукти от САЩ, ЕС, Австралия, Канада и Норвегия, което стана в отговор на западните санкции срещу нея заради кризата в Украйна. Изключение Москва допусна за внос на лук, грах, сладка царевица, безлактозното мляко, сьомга и пъстърва.
По-малко от 10 процента от селскостопанския износ на Европейския съюз е насочен към Русия или 11 милиарда евро годишно, по данни на Европейската комисия. Това са главно плодове и зеленчуци, сирене и свинско месо.