Сделка с „Уестингхаус", но без финансов ангажимент

Акционерното споразумение между България и "Уестингхаус" за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй" е подписано. Това съобщава американската компания.

Споразумението не поражда обвързващо решение за продължаване на проекта за никоя от страните. Целта му е да се осигури основа за продължаване на проекта, чрез ползотворно партньорство, за да се постигнат следващите ключови споразумения и да се получи добро финансиране, казват от компанията в съобщение до медиите.

По-рано пред БНТ енергийният министър в оставка Драгомир Стойнев потвърди, че правителството ще подпише договор с американската компания „Уестингхаус" за изграждането на VII-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй", но това няма да бъде съпътствано от финансов ангажимент.

„Ние не сме договорили най-важните неща, тепърва предстои на следващите правителства да ги договарят", каза Стойнев пред БНТ. По думите му правителството сключва сделката в последния момент, защото трябва да довърши преговорите, които са започнали, но ако следващото правителство потвърди договора, всичко приключва, без финансов ангажимент.

Стойнев посочи, че цената от 5.3 милиарда долара е възможно най-ниската за „най-модерния реактор". „Тук не става въпрос да изграждаме колиба. Тук става въпрос за един ядрен реактор, който евентуално, ако всички политически сили се съгласят, ще бъде готов 2022-2023 година", каза още Стойнев.  Стойнев е категоричен, че този път - за първи път - България е в унисон с европейска политика, която предстои да бъде приета.

"Изненада" в БСП

Новината за споразумението с "Уестингхаус" предизвика силно смущение в БСП. Драгомир Стойнев спешно беше повикан на заседанието на ПГ на "Коалиция за България", за да представи правителствената позиция по предстоящото подписване на споразумението.

Ръководството на БСП и парламентарната група на "Коалиция за България" не са давали съгласие за подписване на споразумение, обяви депутатът Таско Ерменков.

„Има много смущаващи неща в този проект, но най-неприятното нещо, което се случва в момента е, че ако ние подпишем това означава, че резервираме тази площадка само за „Уестингхаус” и нямаме възможност да водим преговори. Нека не забравяме, че французите имат реактори, не само Русия, да не кажете, че лобираме само за руските реактори. Това за мен е нещо, което някак излиза от рамките на нормално поведение на правителство в оставка три дни преди да бъде разпуснато с указа на президента”, възмути се Ерменков, чиято законодателна дейност в 42-то Народно събрание ще се запомни с поправката, изваждаща морската част на проекта "Южен поток" от покритието на европейските регулации.

Бившият енергиен министър Румен Овчаров също се включи с критика срещу Стойнев.

"БСП трябва да се разграничи от договора с "Уестингхаус", иначе ще носи историческа отговорност. Драго Стойнев е продукт на корпоративни интереси. Това, че ръководството на БСП действаше под натиска на тези корпоративни интереси, е очевидно", заяви Овчаров в сутрешния блок на bTV.

Споразумение в наследство

"Акционерното споразумение влиза в сила окончателно след одобряване от следващото правителство, в т.ч. на Споразумението за финансов модел и на Договора за проектиране, инженеринг, доставка и строителство, по съответния надлежен ред. Подготовката на последните два документа все още не е стартирала", се уточнява в прессъобщение на АЕЦ "Козлодуй" от днес.

В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания - „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД, да бъде в пропорция 70% за „АЕЦ Козлодуй" ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани" ЛЛС.

Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти.

Новините

Най-четените