Преди по-малко от две години Германия изключи и последния си ядрен реактор, слагайки край на продължилия над десетилетие процес по ядреното изключване на страната.
Още през 2011 г. след аварията в АЕЦ "Фукушима" в Япония властите в Берлин, начело с тогавашния канцлер Ангела Меркел, взеха решение за постепенното изоставяне на ядрената енергия.
Тогава имаше ясен консенсус по въпроса за атомната енергетика.
Но днес политическите лидери говорят все повече за връщането на този тип енергия в името на сигурността на страната.
Темата за ядрената енергия отново е на фокус като част от предизборната кампания и на фона на високите сметки за ток и продължаващите проблеми на Германия във връзка с газовата ѝ зависимост от Русия.
Ръстът на цените на енергията подкопа индустриалната конкурентоспособност и принуди много компании да се преместят в чужбина.
Затова водещият претендент за успех на изборите - Християндемократическият съюз на Фридрих Мерц, обсъжда връщането на страната към ядрената енергия.
"В нашия национален интерес е да запазим опцията за ядрена енергия. Когато новото поколение малки атомни електроцентрали с малко отпадъци е готово за пазара, трябва да го използваме", категоричен е зам.-председателят на партията Йенс Шпан в свое изказване пред Politico.
Според него в условията на дигитализация търсенето на енергия се увеличава значително, вместо да намалява.
Това е общо мнение, след като Европейската комисия определи ядрената енергия като ключов стълб на енергийния преход на Европейския съюз, а САЩ и Китай наливат милиарди в развитието на малки АЕЦ.
---
Повече за малките модулни реактори и амбициите на САЩ вижте тук:
Въпросните малки модулни реактори имат размерите на термопомпа, но се смята, че в бъдеще биха били способни да захранват цели градове с минимална поддръжка и отпадъци.
Не всички обаче са такива оптимисти. Германската агенция за ядрена безопасност поне към момента изглежда по-скоро скептична.
Оттам предупреждават, че малките модулни реактори остават до голяма степен непроверени като технология. Още повече - разходите за развиването им са неясни, а осъществяването е под съмнение.
Другият спорен момент е, че тепърва трябва да се инвестира в тази сфера, а проблемите на Германия с недостига на енергия са тук и сега.
Но Мерц твърдо застава за изследване и развиване на ядрени технологии от следващо поколение, включително малки модулни реактори, като според него това е цел, която Германия може да развива съвместно с Франция.
Някои отиват дори по-далеч от него. Крайнодясната "Алтернатива за Германия" е заложила в кампанията си рестартиране на някои от големите атомни електроцентрали.
Мерц, на когото се гледа като потенциалния следващ канцлер, също не затваря напълно тази врата, макар да посочва, че бъдещето на атомните електроцентрали в Германия не може да бъде обърнато "без обществен консенсус".
"Колкото повече време минава, толкова по-малка е вероятността да има ново начало за изведените от експлоатация централи", коментира той пред Die Welt през декември.
Натискът за възраждане на ядрената енергия в Германия обаче може да дойде не само от нуждите на икономиката и обществото от повече електроенергия, но и отвън.
---
Наскоро се заговори за възраждане на друг замразен енергиен проект с германско участие:
През декември шведският министърът на енергетиката на Швеция Еба Буш заяви в прав текст, че е ядосана на Германия заради затварянето на атомните електроцентрали.
Сега, когато до голяма степен премина към възобновяема енергия, най-голямата икономика в Европа все повече разчита на доставки на ток от чужбина. И най-вече от две места - Франция и Швеция.
Но докато трансграничните мрежови връзки улесняват балансирането на предлагането и търсенето на електроенергия в целия континент, те също така означават, че търсенето в една страна може да повлияе на цените в друга.
"Германия може да взима каквото решения пожелае, но трябва да види, че това засяга много техните съседи. И не е честно шведите да плащат германски цени за германските решения", коментира Буш през декември.
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси също е категоричен в подкрепата си Германия да се върне към произвеждането на ядрена енергия.
По негово мнение това е "логичното" решение за Берлин.
По време на конференцията на ООН за климата COP29 в Баку, Азербайджан, през ноември миналата година Гроси беше категоричен, че Германия е единствената страна в света, която напълно се отказа от ядрената енергия, а появилите се дебати за връщането към "мирния атом" не са изненадващи.
"Може да се чудите защо останалият свят вижда нещата по различен начин. Уважавам германската политика, а вие преминавате през много сложна фаза, така че ще видим", допълни тогава той.
По думите му ако се пристъпи към връщане към ядрената енергия, Германия първо ще има нужда от строга оценка дали и как нейните централи могат да бъдат върнати в работен режим.
Призивите към Берлин отново да отвори атомните си централи не спират дотук.
---
Защо производителят на супер луксозни автомобили иска да произвежда мини ядрени реактори:
Според статия от 2024 г. в International Journal of Sustainable Energy Германия би могла да спести стотици милиарди евро и да намали своите въглеродни емисии с до 70%, като възобнови ядрената енергия.
Рафаел Лагуна де ла Вера, ръководител на подкрепяната от правителството агенция за иновации Sprind, също твърди, че страната трябва да се върне в ядрената игра.
Според него малките модулни реактори ще доведат до важна индустриална революция, която Германия не трябва да пропуска.
"Няма да можем да задоволим енергийния глад през следващите години само с вятърни турбини и соларни паркове - не и по климатично неутрален начин", убеден е той.
Едно е сигурно - все повече гласове в Германия се надигат в подкрепа на ядрената енергия. И е въпрос на време да бъде открит проектът, който ще върне страната по пътя на "мирния атом".