Президентът Росен Плевнелиев призова Европейският съюз и САЩ да действат решително и да не допускат връщане към реалполитиката от 19 век, довела до Първата и Втора световна война, до Холокоста, до ГУЛАГ и Белене.
По думите му гражданското общество по света е показало прогресивно мислене, за разлика от някои политически лидери, които действат с мислене от 19 век.
"Днес битката се води на други фронтове - върховенство на закона срещу зависимо правосъдие, стотици малки и средни фирми срещу шепа олигарси, модерния патриотизъм срещу криво разбрания национализъм, който изповядват включително някои политически лидери", каза президентът на конференция на тема "Върховенството на закона: основен принцип за устойчива бизнес среда".
Според Плевнелиев българите са прекалено самокритични и имат чувство за провал и липса на посока, но прогрес има, посоката е правилна. "Променихме нещата за добро, направихме и грешки, но направихме правилен цивилизационен избор", настоя Плевнелиев.
Той подчерта, че без зачитането на закона не може да бъде гарантирано нищо друго - нито свободата на личността, нито бизнес инициатива", подчерта Плевнелиев. Важно е "да не минава номера", а всяко нарушение на закона да бъде преследвано и наказвано, каза още президентът.
България не е там, където искаме да бъде със своята чиста и свята република, заяви Плевнелиев. Той посочи, че върховенството на закона е основен принцип на демокрацията, която у нас се влошава.
Плевнелиев коментира и предстоящите предсрочни избори, като призова предизборната кампания да бъде по-добронамерена. "За да се спечели доверието трябва само труд, ден по ден в правилната посока и не, че един политик е победил друг. Това, което произвежда доверие е спазването на обещания и свършената смислена работа", анализира Плевнелиев. Необходима е промяна в подхода, спазване на уговорки, ясно поети ангажименти, принципни коалиции и не отлагане на проблема, посочи той.
Плевнелиев се обяви за повече прозрачност, публичност, "всичко на сайта", електронно правителство". Той припомни инициираното от него искане за референдум, в което е обърнал сериозно внимание на електронното гласуване. Според Плевнелиев то не трябва да се разглежда само като техника и улеснение, а като отношение към гражданите и бизнеса, а въвеждането му "праща България в 21 век".