Правителството направи "мека" редакция "Визия: България в НАТО и в Европейската отбрана 2020", която цяла седмица беше повод за разгорещени дебати. В новия вариант отсъстват всички текстове, в които става дума за произтичащите от политиката на Русия рискове за България.
Променена е дефиницията за "хибридна война", като терминът "информационна война" напълно е отпаднал от формулировките в документа. Според одобрения вариант на "Визия 2020" хибридната война съчетава прилагане на конвенционални методи с похвати от партизанска война, прикрито подпомагане на сепаратистки групировки, кибератаки и пропаганда, икономически натиск и действия, противоречащи на международното право.
В първоначалния вариант на документа се посочваше, че „кризата в Украйна е продукт на дългосрочната амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившето съветско пространство и чрез това да се утвърди като полюс на сила".
Според първия вариант от това произтичат пет риска за националната сигурност на България - хибридна война, конвенционални бойни действия от руска страна, информационна война в защита на руската пропаганда чрез „български политически и икономически субекти и медии", икономически война между Изтока и Запада, както и разпалване на замразени конфликти в бившето съветско пространство.
Само преди ден беше обявено, че в редакцията на документа не е променена формулировката "хибридна война".
Като засягащи сигурността и интересите на България са характеризирани и процесите в Близкия Изток и Северна Африка. Потенциални рискове има и от страна на Западните Балкани - политическата и икономическата нестабилност, тенденциите към сепаратизъм, забавянето на тяхната интеграция в НАТО и ЕС, предизвикателствата пред напредъка, постигнат в развитието на демократичните процеси и опасността от загуба на ясна евро-атлантическа посока. Други рискове са международният тероризъм, миграционният поток, кибератаките.