На димящите фасове се гледа с лошо око на все повече места по света и процесът изглежда практически необратим (даже и в България, за всеобща изненада). Стотици хиляди пушачи само през последните няколко месеца преминаха на електронни цигари и това неизбежно разпалва дебата за ефекта от устройствата в световната борба срещу тютюна.
От една страна, водещата организация на производителите на е-цигари разкритикува Световната здравна организация за липсата на подкрепа. „СЗП води кампания срещу пушенето, която представя като ненормални и самите пушачи, много от които се чувстват отхвърлени от обществото", коментира Катрин Девлин, президент на Търговската асоциация на производителите на е-цигари.
Според нея изпускащите пара електронни устройства са по-чист начин човек да получи своята доза никотин: „Надеждата ни е, че с превръщането на пушенето на е-цигари в нещо нормално, ще подчертаем, че пушачите трябва да спрат да палят тютюна и да вдишват дима от него".
Експертите обаче са категорични, че са необходими още изследвания, преди да се правят каквито и да е заключения. „Не се знае достатъчно за здравословните ефекти от употребата на е-цигари, особено в по-дълъг план. В момента на пазара има стотици подобни продукти, като в много страни регулацията е малка или нулева. Потребителите не винаги знаят какво точно приемат чрез тези устройства", подчертава Анджела Прат от Световната здравна организация.
Регулацията не е толкова лесна
Създаването на разпоредби за електронните цигари се оказа изпитание за законотворците в цял свят. Шефът на френската Служба за превенция на пушенето Бертран Дауценберг смята е-цигарите за „чудесна новина в борбата срещу тютюна" - позиция, която явно не споделят магистратите в Тулуза. Те отсъдиха, че електронните цигари могат да се продават само от лицензирани търговци на тютюневи изделия.
Това означава гибел за над 140 независими магазина из цяла Франция и победа за големите цигарени производители, които навлизат на новия пазар.
В същото време Европейският парламент реши през октомври 2012 г. да не причислява устройствата и течностите за тях към лекарствата - ход, който Девлин приветства. „Пушенето е поведения, а не болест. Потребителите не искат да вземат е-цигарите си от доктора, те трябва да са възможно най-достъпни, за да разберат за тях традиционните пушачи и да имат достъп до тях", смята лобистката.
Въпреки това, Великобритания смята да третира е-цигарите като медикаменти от 2016 г. нататък. Проф. Робърт Уест от Центъра за изследване на здравното поведение към „Юнивърсити Колидж" в Лондон е сред водещите изследователи в областта и смята хода за "проблематичен" - цената при новите условия вероятно ще изхвърли много от играчите от пазара.
Професорът смята, че е-цигарите трябва да бъдат оставени да се развиват - но само при условие, че маркетингът им не е насочен към непушачите и има гаранции, че потребителите няма да бъдат изложени на опасни нива от токсини. „Предизвикателство е да се стигне до такива регулации, които да намалят притесненията, но и да позволят на тези продукти да се развиват, ако са ефективен начин за скъсване с традиционните цигари", обяснява Уест.
Рекламата
Точно начините за привличане на вниманието на пушачите към е-цигарите са сред най-проблематичните аспекти на младата индустрия. Анджела Прат от СЗО посочва, че в някои случаи маркетинг стратегиите на традиционните тютюневи компании от миналото може би се прераждат в нова вискотехнологична форма.
В САЩ и Великобритания бяха свалени няколко реклами, сред които такава, загатваща за орален секс.
Ако по темите „безопасност" и „регулация" все още няма сближаване, то за подобни рекламни практики всички са на едно мнение. Лобистката Катрин Девлин призовава за строги правила и подчертава, че не трябва да се възвеличава действие, което все пак прилича на пушенето.
Проучванията, извършени от проф. Робърт Уест показват, че едва 0.5% от използващите електронни цигари в Англия са непушачи. Той също предупреждава, че някои реклами могат да бъдат погрешно интерпретирани, но все пак се надява, че е-цигарите ще доведат до намаляване на смъртността сред пушачите.
Още е твърде рано да се каже дали ще стане така: „Истината е, че никой не знае как ще се стекат нещата. Затова и най-добрият подход е да ги държим под око и да сме готови да се намесим, ако тръгнат в лоша посока".