Революцията се случи. Идва ред за сметката

Революциите си приличат. Те носят нещастия, срещу които хората въстават. Така е след Френската, Октомврийската. Арабската пролет. Така бе след 10 ноември 1989 г. Често бедите са по-големи.

Хората имат право на щастие. Както и да се борят за него. Борбата винаги прилича на надбягване в окръжност. През 1879 г. повечето българи искат да изградят модерно либерално общество. Да строят капитализъм. През 1945 г. повечето българи искат национализация и социализъм. През 1990 г. те настояват пак за капитализъм, издигат мощни лозунги за приватизация. За капитализма не знам, но днес се чуват призиви за национализация.

На 10 ноември 1989 г. българите пожелаха неистово многопартийност. След 12 години партиите им бяха неистово омръзнали. Огромно мнозинство припозна царя като непартиен. По едно време българите мечтаеха "партиите да се обединят, да действат като една, да спрат да се карат за щяло и нещяло". През 2005 г. три партии се обединиха и спряха да се карат за щяло и нещяло. След това българите вече мразеха обединенията (коалициите). Непартийният им любимец този път бе генерал. Сега пак се задава "спасение", "панацея". Нарича се Велико Народно събрание, което всеки иска да се свика, но като разтури Обикновеното, което единствено може да го избере. Наричат се и "граждански сдружения". Те трябвало да сменят партиите, но никой не казва с какво са различни.

Протестиращите са справедливо гневни, обяснимо объркани


В България бе извършен колосален грабеж на обществени богатства, който засега е ненаказан. Политически картел изкриви демокрацията, подмени представителството, обезвери хиляди. Днес площадите казват, че не искат да бъдат лъгани, това е добре. Но историята не почва от днес. Същата улица, която сега свали Борисов, го избра. Избра го не с математика, а с въодушевление и надежда - 1.6 млн. гласуваха за ГЕРБ през 2009 г., към 4 милиона бюлетини спечели партията на няколко поредни вота. Точно тази емоция, страст, вяра, която му бе подарена, направи Борисов такъв, какъвто е.

По-важно е какво ще се прави занапред. Безплатен обяд няма. Днешната малка революция ще има сметка. Тя, за съжаление, няма да се плати от тези, срещу които улицата въстана. Просто няма такъв случай в световната история. България влиза в сериозна политическа криза. Тя няма да бъде с хоризонт няколко месеца. Най-вероятно властта ще е нестабилна в следващите мандати. Ще бъде истинско щастие да бъдат цели. Във всяка от следващите пет години има редовни избори. България ще живее на ръба на политическия стрес, рибата вече плува върху мътната вода.

Нито едно от желанията на протестиращите, които уж Борисов удовлетвори във вторник, няма да се случи. Но по-важното е друго. Голямата беда не е в политическата, а в икономическата криза. Всякакъв разговор за бъдещето, за икономиката засяда с буца в гърлото. България е малка държава. С нищожен пазар, скромни ресурси, застаряващо и все по-нискокласифицирано население.

Единственият изход са чуждите инвестиции. Досега те бяха малко. И това не бе само заради корумпираните и недалновидни политици. Трябва да си луд, за да инвестираш в страна с ужасяващи демографски и стопански показатели, трагични и в перспектива. Дори евтината работна ръка не е чак такъв стимул.

Сега, след размириците лудият, дето ще дойде да инвестира у нас, трябва да бъде и мазохист


Той ще знае, че офисите му винаги могат да бъдат изпотрошени, опозицията да го плаши с национализация, премиерът да тръгне да му взема лиценза напук на правилата. Че приближат ли избори, настават улични и институционални страхотии. Аз лично съм втрещен. Частните електроразпределителни фирми са купили държавните дялове. Никой не е карал насила държавата да ги продава. В хазната са влезли милиони. След това частните фирми продават енергията по цени и нормативи, определени от държавата. И изведнъж излизат главните виновници. Не мога да повярвам, че хиляди хора се хващат на въдицата за масовото манипулиране на електромерите, с което те ограбвали клиентите.

Не казвам, че в България са се случили невиждани фатални баталии. Казвам, че политическата стабилност, която звучи кухо и безсмислено за мнозина, всъщност бе българско конкурентно предимство. Огромно, на фона на липсващите други. Сега всеки, който евентуално би тръгнал да развива бизнес у нас, ще знае какво се случи през зимата на 2013 г. Ще знае, че правителството ще заеме популистка позиция при първото улично недоволство. Че дори при тотално дискредитирана опозиция може да падне предсрочно.

Че в България водата е мътна, нестабилността дебне всеки миг. Вие бихте ли вложили пари в такава държава? Ще вложите ли, ако сте честен, почтен?

България се нуждае от заетост, доходи, инвестиции. Бунтове имаше в цяла Европа, все заради липса на поминък. Но поминък не се създава с революция и барикади. Работа трябва, доходи, бизнес. Както и образование, труд, преобръщане на ценностите. Еволюция, не революция.

Трябва да признаем, че лошата визитка на България бе трайно рисувана в последните години. За 40 месеца Бойко Борисов уволни, размести или принуди да си тръгнат 14 министри. Никога не се знаеше какво точно мисли. Сутрин вдигаше данъците, вечер ги отменяше, каже едно, министрите му - второ. Случва се трето. Това е среда, в която всеки нормален човек, тръгнал да прави бизнес, ще бяга.

Но забележете, че Борисов предприе всички тези лупинги с благороден мотив - да удоволетворява желанията на хората. Режеше глави, отказваше се от решения, злепоставяше свои и чужди, само и само да угоди на улицата, на човека пред телевизора. Дори и сега, когато подаде оставка, пак чу гласа на протеста. Борисов не може да бъде обвиняван в недемократичност. Може да бъде обвиняван, че не е държавник.

Разговорът за икономиката е най-важен. Не се води, защото е най-труден. Общините почнаха да спират плащания, в безвремието и безвластието България трудно ще договори добри условия за следващия период на европейско финансиране. И като слушам всичките апели за национализация на концесии, производства, отдавна продадени активи, се чудя столичната "Топлофикация", затънала с милиони, частна ли е? Бъдете сигурни, че ако днес национализираме нещо, след 25 години пак ще има лозунги то да бъде приватизирано.

#1 Doberman 24.02.2013 в 11:11:13

Ех, разгеле! Цяла седмица слушам и гледам как някакви хора се пъчат, а други мижат така, сякаш нещо ще ги удари през лицето. Но гореописаното са фактите - няма стабилно правителство - няма инвестиции, няма далновидност във вземането на решения относно приватизираните предприятия - появяват се монополи (че к'во очаквате? те тия ТЕЦ - ве, ВЕЦ - ове са вързани към една мрежа, правена за една държавна компания, който държи мрежата, той ебе), няма установени правила за контрол - има високи сметки (айде са всички, които обвиняваха боко в диктаторски уклони да се опитат да разберат какво имам предвид), няма адекватно мислене у народа - на протест за високи сметки за ток пада правителството (плюс вече споменатата в горния текст идиотщина за национализацията). И преди да се пръкне някой да ме обивнява в боковизъм искам да напомня, че когато бяха протестите срещу тройната коалиция, отново приблизително толкова време преди изборите - бях същата позиция, по-добре 4 месеца слаба власт, отколкото 2 месеца безвластие. Сега като почнаха да излизат плъховете ще се видим в чудо до изборите.

#2 Rodrigo Diaz de Vivar 24.02.2013 в 11:43:04

"Днешната малка революция ще има сметка. Тя, за съжаление, няма да се плати от тези, срещу които улицата въстана. Просто няма такъв случай в световната история." Божидаров, не ограничавай грамотността си само с новата българска история. И не насаждай погрешни "соц." мнения и в главите на децата ни. В България няма такъв случай. За съжаление. В световната история са доста. На практика, никоя съвременна страна в която гражданите живеят добре, не е минала без "плащане на сметката". Това става само в страните, където гражданите са със стадна психика и интелект. Още Бжежински го е казал: "За съжаление, световната история показва, че няма успешна смяна на строя, ако е безкръвна." И така ще е. Докато не искаме сметка на управляващите ни, ще има все така мераклии да поръчват и да не плащат. Един американски сенатор, преди САЩ да стане това, което е, в едно слово пред сената е казал на всички: "Джентълмени, ако сега не "висим" заедно, уверявам ви ... после ще висим поотделно"

#3 frau V 24.02.2013 в 11:58:06

Баце Божидаров, нещо не си разбрал…И икономика има, и поминък , и всичко…за ония гащници в парламента и за другите гащници около тех… Ако си от актуалните гащници ще имаш каквото ти трябва, а ако не си ще трябва да почакаш. За това става въпрос.

#4 panaiotov 24.02.2013 в 12:37:14

КОНКУРЕНЦИЯ

#6 Дон Кихот 24.02.2013 в 13:22:39

ГРЕШКА! В обстоятелствата не е имало никаква съществена разлика, когато компаниите са "инвестирали" преди 11 години. И в България не ги доведе пазарната логика, а ДАЛАВЕРАТА. Тъй че сега ще си понасят негативите. То и затова са проблемите, защото нямаме капитализъм, а някакво изкривено шуро-баджанашко-мутро-далаверно изтърсаче. Кукловодите обаче, този път нещо не прецениха. Ние вече имаме основание да се гордеем с народа си! Пред целия свят. Бог да пази България!

#7 Оня Дето Го Трият 24.02.2013 в 13:40:43

"...Голямата беда не е в политическата, а в икономическата криза...." Не бе авторе, голямата беда е в умствената криза! Бойко и Тройната си ги избра същия тоя народ, не друг. А сега даже когато протестира, не знае за какво и накъде да протестира. Това да насочваш всичко към ЕРП-тата е все едно да обвиняваш келнера, че сметката в ресторанта ти е висока. Е сигурно и той е понадписал малко, но цените на продуктите (и на тока) ги определя друг.....който сега се надсмива над простата тълпа как си е нарочила за виновник чужденците

#9 Оня Дето Го Трият 24.02.2013 в 14:36:07

Макароне Нищо позитивно не виждаме и в твоя коментар. По тая причина, мама ти педалска, и ти трябва да млъкнеш май. Само със злоба ли мислиш да оправяш държавата?

#10 Govedo13 24.02.2013 в 15:29:00

Умствена е кризата разбира се, само идиот може да мисли,че чрез инвестиции от чужбина българите може да започнат да живеят нормално. Никоя богата държава не е станала богата с чужди инвестиции а със висока производителност на труда, реален и свободен пазар, инвестиции на държавата в частния сектор, ограничаване на вноса и стимулиране на износа и на вътрешното потребление. Ако не си въоръжен с атомни бомби или американец или евреин единствения начин е баланса да е положителен- т.е повече изнесени стоки от внесени такива и фокус на потреблението върху стоки произведени в дадената държава. Протестиращите имат нулев шанс да променят нещо, защото хората с капитал в България/ да се чете ДС и други подобни комунисти/ никога няма да им дадат това да стане. Как може да се променя конституция без сериозно адвокатско присъствие? Как може да се взима обратно откраднатото без добре написани закони? Нали същите сладури дето са откраднали след това ще осъдят държавата в Страсбург?

#13 ясминка 24.02.2013 в 17:22:52

"България е малка държава. С нищожен пазар, скромни ресурси, застаряващо и все по-нискокласифицирано население." "Нуждаем се от чуждестранни инвестиции". "Никой вече няма да си купи офис в България" Ти си един нещастник, който убеждава и другите, че са такива. България има потенциал, позволяващ да каним чужденците на гости, на наши разноски. Твоята роля вече е играна.

#14 Оня Дето Го Трият 24.02.2013 в 17:59:18

Не ми се мисли какво очаква тая държава ако аборигени като по-долните трима са т.нар. граждани и това им е визията за бъдещето. "Вън чужденците, всички са дошли само да ни грабят, ние всичко и сами си можем" - такива лозунги не издигат даже племената в Конго и Танзания. Въпроса е от кого да търсиме отговорност после ако подобни лица, като пишещите тук влязат в управлението в гражданските квоти и тези искания да изгоним всичко живо се осъществят? Някой от вас тримцата ще бъде ли отговорен или пак ще викаме, че политиците са виновни? Както и някой чувства ли се виновен сега че е гласувал за Бойко например?

#16 pich69 24.02.2013 в 18:18:32

ЧЕЗ, Е-on и EVN не могат да се нарекат инвеститори, само защото са купили нещо от нас и нито го поддържат, нито инвестират в него а само се ползват от него по най-безскрупилния начин. Не ни трябват инвеститори, които не произвеждат обществен продукт, а само се ползват от придобитите активи и се гаврят с клиентите си. Дори албанците не ги изтраяха!

#17 Оня Дето Го Трият 24.02.2013 в 18:21:39

Румен Симеонов Само да попитам отново - от кой протестиращ гражданин да търся отговорност ако се приеме искането за мажоритарна система и следващия Парламент изглежда така: 100 - ГЕРБ (защото техните мажоритари ще спечелят във всички по-големи градове) 100 - БСП (защото техните мажоритари ще оберат селата) 40 - ДПС (защото техните мажоритари ще вземат турските области) Парламент точно като сегашния. На предните избори също гласувахме за личности и имахме мажоритарно избрани депутати - абсолютно всичките бяха от ГЕРБ. Абсолютно всичките! Днес господата граждани ги гонят от парламента Питам, от кой протестиращ гражданин да търся отговорност за такива безумни искания после?

#18 The winner 24.02.2013 в 18:33:06

Хайде спрете с провокациите, Борисов не бил кой знае колко виновен.. Няма случай в световната история правителство да е паднало под уличен натиск за това, защото е правило добрини на народа си. Явно лошото, направено от това правителство е в пъти повече от доброто, така, че не изтъквайте, че Борисов си сменял мнението само и само да угоди на улицата. Наслушахме се на кавги и обяснения как ще се харчи бюджета, но да чухте някой в това правителство да каза: какво правим за тези дето пълнят бюджета???? Не. Но видяхме как на практика това правителство унищожи малкия и среден бизнес, как използва репресивния апарат на НАП за да мачка дребния предприемач, как се потдаде на банковия картел - къде по света, в толкова стабилна финансово държава има такива високи нива на лихвите? Никъде!. Така, че прибавете и банките към монополите. А да чухте някой да казва как да помогнем на българския инвеститор??? На малкия, на онзи обикновен човек, който си е заложил апартамента за да инвестира в нещо малко, но да създаде няколко работни места? На него кой да помогне? Над 200 хиляди затворени малки фирми и над 350 хиляди нови безработни. След ГЕРБ. А това прави по по-малко от двама работници във фирма. Кому беше нужно да се унищожава този малък и среден бизнес, та сега вместо бюджета да взима данъци от тези хора и от фирмите, в които работят трябва сега да им плаща като безработни. Грешката на Борисов се казва Дянков. Това е човека, който водеше идиотската финансова политика, която доведе до сегашното положение. Не сметките ни са високи, а доходите малки. И чуждите инвеститори няма да ги пошишат. Има други начини, просто трябва политическа воля.

#21 Windfall 24.02.2013 в 19:04:50

skd911 Това за чистите и нови хора не го ли пробвахте 1во с НДСВ, после и с ГЕРБ? И в 2та случая депутатите им и министрите бяха съвсем нови и неучаствали в управлението до момента. Сега се търсят други нови или Велико Народно събрание и някакви мистериозни форми на гражданско участие, непознати никъде в света и дори все още неизмислени. Янко Петров, Дончо не знам кой си и всякакви необразовани хора сега ще мислят в движение "нов политически модел"

#23 Windfall 24.02.2013 в 20:01:00

skd911 Даваш ли си сметка докъде ще докара страната с проливане на кръв? Живеем в 2013 г. Или смяташ, че Сирия, Либия и Сомалия просперират? И чия кръв ще пролееш - на политиците ли? Ами след тях кой следва - избирателите им?

Новините

Най-четените