"Животът имитира изкуството много повече, отколкото изкуството имитира живота". Това пише Оскар Уайлд в есето си от 1889-а "Упадъкът на лъжата".
В наше време най-масовото културно явление като че ли е безспирният поток от научно-фантастични филми на Marvel.
Затова не е чудно, че в очите на хората предприемачи като Илон Мъск и Джеф Безос се превръщат в супергерои.
Тази седмица собственикът на Amazon - Безос - представи група продукти, които ще направят технологията за изкуствен интелект Алекса още по-достъпна и разпространена в домовете на всеки, дори и на нощните шкафчета.
Мъск от своя страна често изглежда като милиардера-визонер Тони Старк, познат още като Железния човек, пресъздаден в реалния живот. Той има планове да колонизира Марс и обещава полети с ракета между градове на земята.
Възможно е да четете това, докато планирате какво ще купите за вечеря от супермаркета, но не изключваме и да се замисляте кога ще стигнем до това да консумираме отгледано в лаборатории месо.
Докато в главата ви се въртят подобни мисли, Мъск помага на засегнатите от урагана в Пуерто Рико като изпраща батерии на Tesla, за да помогне на покосения от бедствието остров.
Той се активира, след като Доналд Тръмп и Белият дом неохотно се принудиха да се откажат от старите регулации, за да могат да помогнат.
Но супергероите не могат да решат всичките световни проблеми, особено когато се интересуват повече от небесните тела, отколкото от случващото се на земята. Според Мъск през 2017-а вече трябваше да имаме база на Луната.
Това, което щеше да е още по-добре, е през 2017-а да не сме изправени пред редица бежански кризи, породени от конфликти в Близкия Изток и Африка. Или да сме свидетели на религиозни гонения, каквито се случват в момента в Мианмар.
Така че може би бъдещето на човечеството не бива да бъде оставяно единствено в ръцете на добре познатите ни милиардери.