СРС-сериалът за лошите добри

СРС-ата навлязоха в забавно-развлекателния жанр. Шеф на митниците се опитва да звъни на ЕГН. Премиерът не знае името на този, за когото ходатайства, и го нарича "момчето, къде рита топката с мене, от аерогарата", но като един редови ейч ар му взема ЕГН-то и го праща на шефа на митниците по СМС. После шефът на митниците се оправдава пред публиката като пред детска градина, че премиерът просто проверявал дали някой не е незаконно уволнен.

Междувременно вадачите на СРС-ата пращат първите си СРС-серии на свои експертизи в чужбина, понеже не вярвали на меверейските. То едва ли изобщо някой вярва на обясненията, че нещо е манипулирано, само защото е презаписано. А сериалът със СРС-ата продължава ли продължава - според някои медии поне още 7 записа чакали ред за огласяване.

Докога ще я караме така? Сигурно чак до изборите. Каква е крайната цел? Нека първо видим какво всъщност се случва при ваденето на СРС-та.

Тези въпроси вече не стоят

Въпросът с автентичността на записите пред никого не стои сериозно - чуват се автентични гласове, с още по-автентични изрази.

Не стои и въпросът с незаконноста - интересът към съдържанието решително надделява.

Не стои и въпросът с разпространението на нещо недопроверено - дори БНР в рамките на един час в сряда - след 12 ч и след 13 ч, излъчи цели два пъти и трите разговора Борисов-Танов-Манченко.

Вече не стои и въпросът за разграничение между сериозни и несериозни медии, защото няма значение кой е първоизточникът на огласяването на СРС. Дори държавните медии отказват да спазват "остарели" правила, защото така или иначе цялата информация съществува - даже и никоя медия да не я бе огласила, тя щеше да бъде качена в някой сайт за виедо-споделяне, или където и да е в интернет. И с огромна скорост след "Гласове", записите и стенограмите им бяха мултиплицирани из нета.

Фактът обаче, че всички СРС-та излизат през журналистите Дачков и Патрашкова, които пък са свързани с Алексей Петров, освен всичко друго, снема и въпроса кой има интерес от всичко това. И фокусът остава върху голото съдържание на записите.

На едно голо съдържание

Най-парадоксалното в цялата ситуация е, че при целия медиен уют, в който живее управлението на ГЕРБ, когато медиите масово са сведени до проста фуния за безкритично ретранслиране на премиерски и министерски слова и телодвижения, фунията, пак в простата си функция на фуния, се оказва двупосочна и праща в лицето на управляващите цялата канализационна маса. Независимо от кого и откъде е била изпусната.

С всяко следващо СРС картинката на властта става все по-нелицеприятна, с тенденция към отчайваща. Първо се посяха съмнения за покровителство над контрабанда, но досега основното разголване е към моралния облик на властта, която задкулисно действа против елементарни юридически и етични норми, управлява дебелашки и шуробаджанашки.

И вече не е важно дали изобщо някое следващо СРС ще уличи премиера или някоого от неговия управленски екип в крупна далавера - след "посятото" досега все по-голяма част от публиката е убедена, че управляващите правят такива неща, както и всички преди тях.

А и дори да има такова СРС, то вече ще звучи по-убедително, отколкото ако с него директно се започне компроматната война. Бронезащитата с манипулации на записите вече е паднала или силно изтъняла при оправданията с предишните СРС-та.

Целта обаче едва ли е едно ключово СРС да уличи, когато ми дойде времето, директно в крупна далавера премиера, вицепремиер или съпредседател на групата на ГЕРБ. Защото дори и да има такова СРС, със СРС-та престъпления трудно се доказват - не само в съда, но и пред обществото. С поредица от множество и "по-невинни" СРС-та обаче се постига нещо много по-трайно - необратимо повяхване на довчера светъл образ.

Рухват надежди и доверие, замества ги отчаяние, отвращение и политическа апатия. И до изборите политическото тяло на ГЕРБ и неговите най-първи току виж доста залиняло.

Това навярно е и крайната цел на сериала със СРС-ата. А кому това е изгодно - очевидно на мнозина. Кръгът на печелившите може да е много по-широк от кръга на организаторите на СРС-сериала, затова този въпрос не е толкова важен.

И управляващите е крайно време да разберат, че главният въпрос не е кой и с каква цел режисира филма, а защо те са главните герои на този филм. Защото да разобличаваш лошите като лоши не те прави непременно добър - добрият може да бъде разобличен от лошите като също лош, докато лошият най-много да стане още по-лош от разобличенията на добрия. Съвсем очевидно е кой е големият губещ в тази ситуация.

Дали пък финалната идея не е да заживеем съвсем омаломощени в един напълно лош политически свят?

#1 Raptor 27.01.2011 в 08:14:14

Може и да са си постигнали ефекта записите, не знам. Ако са го постигнали, лошо говори за народа ни. Лековерен като 15 годишна ученичка, която вярва на думичките, а не на делата. На вярващите в автентичноста на записите няколко въпроса за размисъл: 1. Назначен ли е човека на Фидосова? Не е. 2. Спряна ли е проверката на Мишо Бирата? Не е. Даже резултатите и са отменени с участието на личния адвокат на президента. 3. Има ли наивници, които вярват, че премиера не може да се наложи над шефа на митниците, ако наистина го иска? А да се е наложил по някой от въпросите засегнати в "автентичните" записи? Че има малоумници, които вярват на думичките на червените, го разбирам, но гледам и журналистите започват да мислят като 15 годишни ученички. Или им плащат, за да мислят така.

#3 nakadetaka 27.01.2011 в 09:55:36

@ Raptor А аз си мислех има ли човек, който още да вярва, че ББ прави нещо за нас и е света вода ненапита...и не не съм червена, даже напротив... Има ли дим - има и огън.

#5 Raptor 27.01.2011 в 10:51:56

@ nakadetaka И аз съм далеч от мисълта, че ББ и останалите са света вода ненапита, но имам лошия навик, да гледам фактите. Правят се няколко неща в държавата, които никой преди не искаше да направи. Не мисля, че се правят по най-добрия начин, но се правят. На думи не вярвам, особено на хората (червените и сините) които бяха на власт и се осраха. "Ние ще... ние имаме експерти... ние знаем как..." вече съм го чувал многократно. Е като знаеха, имаха експертите и можеха, защо не ги направиха тези неща когато можеха?

#6 Raptor 27.01.2011 в 10:53:40

Разбира се, всеки би направил това. Нали познатите са хората на които човек има доверие.

#8 No name 27.01.2011 в 11:34:06

Раптор, май забравяш, че точно Бойко тръгна с голямата пропаганда за честност, почтеност, морал. И как предишните бяха мошеници,крадци, нагли и т.н. И все кадърни и честни хора щеше да събира. И много му повярваха. Е, сега ще трябва да си носи кръста, че не спази нито едно обещание. Не знам защо, ама все ми се набива в очи аналогията с Костов. Докато разграбваха държавата, чрез приватизация, той все си дуднеше за неговата евроинтеграция, а Бойко, за каквъвто и гаф да го питат - магистралите, че магистралите. А хората обедняват и озверяват, че всичко на техен гръб се стоварва. Пука му на чичо за магистралите, като не може да си плати гражданска отговорност и да си купи винетка. Та баба ми имаше една много хубава приказка: Колкото повече крак вдигаш да стъпчеш, толкова повече дупе се вижда!

#9 Raptor 27.01.2011 в 11:51:11

@ No name Първо, не са само магистралите. Второ, имаше един филм "Американски президент", там финалната му реч срещу опонента беше нещо в този смисъл: "Той (опонента) прави нещо елементарно. Намира някой типичен проблем на средностатистическия американец, навира му го в очите, и единственото което прави, е да му посочи кой е виновен за него. Така се печелят избори. Не очаквайте от такъв човек да ви реши проблема." Пак повтарям, намирам недостатъци в управлението, но и виждам, че нещо се прави. Не мога да критикувам, преди да видя резултата от това. А във всички думички на опозицията виждам цвърченето на мишките напускащи потъващия кораб. Нищо конструктивно, на тях ли да гласувам доверието си?

#10 No name 27.01.2011 в 11:53:44

Кое се прави ,Раптор, кое? Освен така раздуваните магистрали, ти кое видя? И моля те бъди конкретен?

#11 Raptor 27.01.2011 в 12:18:34

@ No name 1. Връзването на бензиностанциите с НАП. Очакван ефект 200 милиона на година. Можеше да се вържат преди 10 и повече години, сметни колко пари са "спестени" на хазната. 2. Спирането на заменките със земя. И там говорим за големи цифри. Пак от същото министерство, опит за контрол на качеството на хранителните продукти. Успешен или не, ще видим, но е някаква стъпка, за разлика от никаквите до сега. 3. Опита за закриване на "селските" болници, за съжаление махнаха министъра, който се опита да го направи. Нямаш си на идея как се ръководят на принципа на селския феодализъм, как се надписва престой и процедури и как точат здравната каса по този начин. 4. Пробваха да пипнат и енергоразпределителните дружества, не дотам успешно, но тези които са подписали договорите с тях са си чисти национални предатели. Има и още, сега за тези неща се сетих. Разбираш ли, това са явни неща за всеки човек, но никой до сега не посмя да пипне там. Защо?

#13 No name 27.01.2011 в 13:16:25

Раптор, 1. Очакваните приходи от бензиностанциите ще е като очакваните приходи от вдигнатия акциз на цигарите. Четири година съм работила на бензиностанциите и съм се нагледала на всякакви тарикатлъци. 2. То не остана далавера за заменяне, та ги спряха. А и не видях един осъден и върнал сладките, заграбени терени. А и всеки ще ти каже, че качеството на храните и си остана едно добро пожелание, контрол никакъв, само цените се удвоиха. А ние все още си ядем боклуци, ама на луди пари, защото имали лепенка "Стара планина". 3. "Селските" болници са най-малкия проблем на НЗОК. Да видиш как грабят големите. Само дето държавата пак абдикира в социалната си политика и хората от малките градове, дупе да им е яко ако се разболеят. Много пари ще ги струва да се лекуват в голям град. Финансова политика за сметка на здравето. 4.Пробваха, ама неуспешно! Та затова сега ще въвеждат такса електромер, щото много ги е яд на гадните и алчни разпределителни дружества. Особено министъра на енергетиката, дето е бивш /ама не е сигурно на чий годподар се кланя/ мениджър на ЧЕЗ. Да ви се чуди човек, що за наивници и ентусиасти сте!?! П.С. Не съм нито синя, нито червена, нито пембена. Просто съм нормален човек, когото ежедневно го облъчват, чрез медиите, колко е прост, а всъщност имам уши, очи и акъл в главата, за да сметна на края на месеца, колко съм овътрена от невероятната му политика и обещания!

#14 Raptor 27.01.2011 в 13:25:17

@ No name Аз пък не съм "гербер", просто никой не е предложил нещо различно по тези въпроси. А разликата в мисленето ни я виждам, че ти искаш нещата да станат веднага, а аз съм склонен да изчакам, да видя как ще се развият или ефекта след време. Говорим за сложни системи с много елементи и сложни връзки между тях. Логични са както голямата инертност, така и сериозната съпротива при промяна.

#15 No name 27.01.2011 в 13:45:56

Раптор, чакам този ефект от 20 години. А Бойко беше поредния месия на светлото, демократично бъдеще, след Царя и Костов. И крайният резултат е плачевен. Халваджията, вързан за бозаджията, а обикновения човек плаща сметката на края. Така че, извинете ме, ама взора надежда не види!

#16 Raptor 27.01.2011 в 13:51:38

@ No name Ъъъъ, да имаш някаква идея или само ще си мрънкаме.

#17 No name 27.01.2011 в 13:59:31

Преди време в предаването на Милен Цветков, зрител се беше обадил и беше предложил крута мярка, ама много ефикасна. Нареждаме на един стадиона депутатите, правителството и президента и с една картечница....до крак. После си избираме нови депутати, правителство и президент и ги предупреждаваме, че един ден и те ще стигнат до стадиона, ако не внимават в картинката. Това в кръга на шегата, ама замисли се над идеята за безнаказаността.

#18 Raptor 27.01.2011 в 14:55:20

@ No name Това и трябваше да направим. Всеки който се е осрал, трябваше да остане извън парламента, респективно политиката. И ако ВСИЧКИ гласуваха, костовци, станишевци и догановци нямаше да ги спаси и твърдият електорат. Но хората ги мързи веднъж на 4 години да отделят 30 минути, да си упражнят правото на глас. А то е правото им да участват във власта. И като дойдат пак избори, това трябва да направят медиите, вместо да дават интервюта с псевдо статистици, политолози и всякаква подобна партрийно-платена измет.

#24 MacAllister 27.01.2011 в 22:34:52

@no name така е - няма нужда от СРС-та, за да вижда и чува човек по-важното. За всеки разумен човек е ясно, че настоящото правителство, както и досегашните е от градино-заграния тип. То цялата работа е донякъде процес, който един път започнал не можеш да го спреш лесно. Много хора говорят как държавата и държавното се е превърнало в единствен начин за замогване в очите на хората, но който го говори прекалено се оказва я от ДС и му запушват устата, я виновен, че се е възползвал и той от това, от което всички се възползват (ама него го фащат) и въобще той излиза виновен за онова, срещу което мрънка и така забелязвате ли как всичките ни политици, които се извъртат в парламента избяагват темата - че частната инициатива пък май и инициативата изобщо няма вече стойност в очите на мнозинството българи. Най-близокото, до което се стига е смътна приказка за стимули на дребния бизнес, които разбира се нямат никакъв смисъл при цялата рестриктивно-разрешителна политика и тотално объркани служители на държавните агенции. Като ги гледаш всички такива не можеш да не се поддадеш на чувството, че май всичките са една партия - как й е името няма значение, разликите доколкото ги има идват само от кръга близки познати и кой им е по-мил. В чест на истината по-простичките народни хора от тия управления дори се имат откровено за честни, те дори не осъзнават, че самоубиват всички ни. То няма лошо да си простичък човек, лошо е за другите, ако ти дадат важна роля извън натуралнатат ти среда. Въпроса е какво да правим от тук нататък? Никой няма да допусне наистина различни на власт или дори близо до нея, ако трябва дори ще създадат партийка с дадено име наполовина за да ни объркат съзнателно, наполовина защото ония, които я създават наистина си мислят, че могат да направят кариера с някой нов лозунг - то при нас и заговорите не са точно заговори (Визирам явления като Атака, Приатската партия и още много други от миналото и настоящето). Имаме ли шанс за нещо? Аз гледам към царя, знам че мнозина ще ядосам с това, но не виждам кой друг има шанс да се промъкне във власта, а за него не съм убеден, че каквото стана с НДСВ е истинската картинка. О, нямам илюзии, ясно ми е, че човека има доста сериозни слабости, че може и да е зависим, но поне като следя какво говори имам чувството, че е единствения който хем мисли за нещо по-различно, хем няма да могат да го бутнат в 3-та глуха с евтин номер. Дали ще го направи не знам, пък и покрай възрастта му е редно да мисля дали наследниците му ще го направят, но ако не друго има нещо небългарско в него (всичко ;) ), а ние май се нуждаем болезнено от нещо такова, но все пак нещо, което можем да приемем за българско макар и с уговорки. Проблемът е, че като министър председател или президент от него полза не може да има и, ако наистина той остане единствения шанс за представителност на властта в българия ще се наложи да се обявим за монархия. Не бързайте да ме обвинявате в пристрастност, просто направете хладнокръвна равносметка - при настоящите играчи има всички шансове над половината народ да не желае да гласува за никого от тях, никой от тях не може да посмее да отвори вратата за нови неизвестни, създаването на нов светец след Бойко изглежда много сложно, фалшифицирането на изборите не може да е неограничено. Като цяло ситуацията е патова, политиците ни са блокирани от връзките и зависимостите си, не могат да нарушават интереси, а не могат дори и да искат да променят нещата значително, без да нарушават интереси. Остава пътя на внимателен баланс с надеждата да се наместят нещата, но възможен ли е? Дали дори ходът на БСП с ГЕРБ не се оказа автогол, който прави играта на въже невъзможна? Не знам дали съм прав, но ако попаднем в такава ситуация ставаме страна, в която и властта и опозицията взети заедно нямат позволението да представят народа, веднъж осъзнато по-широко това много лесно може да ни тласне по надолнището и да го намали още повече с всички произтичащи от това последствия. Рокадата остава като, че ли единствено ход, защото всички бунтове и преврати изискват наличие на някаква организирана сила, а такава няма - има полиция, но точно тя е навсякъде във власта, армия на практика не съществува, така че забравете Пиночет, различни граждански движения и да има никой не знае за тях... От чисто рационални подбуди би било добре да има поне още един вариант - та какво правим, предложения?

Новините

Най-четените