Генетично модифицирани комари, които не могат да летят, може да спомогнат за забавянето на разпространението на тропическата треска - и да се превърнат в безвредна алтернатива на химическите инсектициди, оповестиха британски и американски учени.
Според изследователите ГМО комарите са променени така, че женските екземпляри да не могат да летят - и разпространението на такива "дефектни" комари би могло да спомогне за потискането на нормалните, разпространяващи зарази в тропиците видове комари в следващите шест до девет месеца.
В момента не съществува ваксина или лечение за тропическата треска, която е ендемична в тропиците и особено разпространена в Азия и островите в източната част на Тихия океан. Болестта, която води до сериозни подобни на грип симптоми и може да бъде смъртоносна, се разпространява чрез ухапвания на заразени с вируса женски комари от вида Aedes aegypti.
В момента всяка година се регистрират около 50 млн. случая на тропическа треска, и около 2.5 млрд. души - две пети от населението на света, са изложени на риск от заболяване; основните рискови контингенти са в Африка и Югоизточна Азия, съобщават от Световната здравна организация.
Очаква се това да е първият от нова вълна продукти, които могат да заместят инсектицидите. ГМО комарът е създаден от изследователи от Калифорнийския университет в партньорство с биотехнологичната фирма Oxitec, като са заместени гените, които в обикновените женски комари отговарят за развитието на крилните мускули.
Технологията е специфична за конкретния вид комари, тъй като модифицираните комари ще могат да се размножават единствено с представители на същия вид, което на теория би трябвало да доведе до постепенно пълно изместване на преносителите на заразата с изкуствено създадения безвреден вид.
Настоящата разработка е концентрирана върху комарите, пренасящи тропическата треска, но изследователите казват, че тя може да бъде адаптирана и за други видове, разпространяващи малария и нилска треска.
Друга разработка, този път на японска фирма, е ориентирана към маларичните комари - и се опитва чрез методите на ГМО да превърне насекомите в "летящи ваксини". Чрез модифициране на слюнчената жлеза на вида Anopheles mosquito, в нея се добавя естествен ваксинов протеин срещу лайхманиоза, който се инжектира в организма при ухапване.
Засега тестовете върху мишки са доказали, че в организма на ухапаните от японския антивирусен ГМО комар се развиват антитела. В случай че технологията бъде приложена масово, според японските учени е възможна масова естествена безболезнена ваксинация срещу лайхманиоза, при това без особено високи разходи за провеждането й. При това редовните ухапвания от насекомите ще осигуряват дълготрайна, дори пожизнена устойчивост срещу заболяването.
Средно 1-2 милиона души годишно умират по света от малария и други предавани чрез ухапвания на комари заболявания. Повечето от жертвите са деца от слаборазвити африкански страни.