Вестта, че малък американски отряд е убил Осама бин Ладен в Пакистан идва в момент, когато той почти е изчезнал от американското съзнание, въпреки че белезите от организираната от него терористична атака остават все така незаличими.
Представител на висшата американска администрация обяви, че Бин Ладен е бил проследен до голяма къща в богато предградие на 55 км северно от Исламабад. Друг - че американски екип е извършил хеликоптерна атака и е действал на пакистанска земя в продължение на по-малко от 40 минути.
Вестта за убийството на Осама потъна в патриотична реторика
При огласяването на успешната американска акция късно през нощта в неделя, американският президент Обама започна речта си с изявление за жертвите на атентатите от 11 септември 2001 г., преди да премине към военните подробности.
Речта му включваше изрази като "образите на 11 септември са оставили незаличими следи в националната ни памет", както и че в резултат на атаката много деца "бяха принудени да израснат без майка или баща".
Друг член на администрацията на Белия дом разкри, че Обама е разговарял с предшествениците си - Джордж Буш-младши и Бил Клинтън, преди да пристъпи към телевизионното си обръщение. Буш бързо разпространи собствено изявление за разговора си с Обама, като каза: "Поздравих него и мъжете и жените от нашата армейска и разузнавателна общност, които посветиха живота си на тази мисия."
Америка ликува при съобщението за смъртта на човека, обявен за терорист №1
Американският президент не разкри особено много подробности около самата операция, която се смята, че е била реализирана от подкрепян от ЦРУ отряд за борба с тероризма. Обама само коментира, че е казал на директора на ЦРУ Леон Панета да превърне убийството или залавянето на Осама в първи приоритет, както и че през август м.г. е бил осведомен за евентуалното местонахождение на Бин Ладен в Пакистан - и че е разрешил мисията миналата седмица.
Според официална информация САЩ разполагат с тялото на създателя на "Ал Кайда". "Смъртта му би трябвало да бъде добра новина за всички, вярващи в мира," обяви американският президент пред събралите се пред портите на Белия дом над 3000 души - предимно младежи, които скандираха "САЩ" и пееха националния химн на страната.
Атаката срещу Осама е подготвяна отдавна - и старателно координирана
Представител на администрацията, разговарял с репортерите, заяви, че Обама е председателствал пет срещи на Националния съвет за сигурност на САЩ по тази тема, провели се между 14 март и 28 април. Обама е дал разпореждането за атаката в петък сутринта.
Американските власти обявиха операцията за "модел за отлично сътрудничество" между агенции като ЦРУ и Националната агенция за сигурност на САЩ, които са действали на база предоставена от задържани терористи информация.
Сигурността на мястото, обитавано от Осама, е била "изключителна," съобщават американски правителствени източници, с 3.5 до 5.5-метрови стени, над които е имало допълнителна ограда от бодлива тел. Домът, който е струвал $1 милион, не е разполагал с телефон или Интернет.
"Според нас Бин Ладен е живял там с няколко членове на семейството си, включително и с най-младата си съпруга," разкри източникът. Запитан какво е направил Бин Ладен при приземяването на американския отряд, единственият коментар е: "Съпротивлявал се е на щурмовия екип."
Освен това беше съобщено, че трима други мъже са били убити в атаката - за един от тях се смята, че е от по-големите синове на Бин Ладен, останалите вероятно са били куриери. Загинала е и една жена, използвана като жив щит в боя. Американският отряд пък е изгубил един от хеликоптерите си в резултат на механична повреда.
САЩ получиха с 10 години закъснение възмездие за 11 септември
Смъртта на Бин Ладен има сериозен отзвук по цял свят, но най-вече в САЩ - където около 3000 американци загинаха в резултат на терористичните атаки на 9/11. По своята същност убийството му е преди всичко акт на възмездие за жертвите.
Убийството на Осама по време на мандата на Обама, който за разлика от своя предшественик не говори много за глобална война срещу тероризма (и дори е носител на Нобелова награда за мир), е личен триумф, но ефектът от него е далеч не само политически.
Със сигурност тази новина ще повиши бойния дух на американските въоръжени сили, сражаващи се в Ирак и особено в Афганистан - в името на обявената цел да се възпре тероризма.
Неспособността на властите на САЩ да открият Бин Ладен, който редовно се подиграваше на Америка с предизвикателни видеозаписи, беше сериозно бреме за Джордж Буш, който стартира две войни в климат на страх и национално обединение след терористичните атаки през септември 2001 г.
"На няколко пъти бяхме почти убедени, че сме се добрали до него," каза бившият шеф на администрацията на Буш - Анди Кард, описвайки разочарованията си за мандата на предишния американски президент.
Без Осама "Ал Кайда" надали някога вече ще бъде същата
Без съмнение случилото се нанася тежък удар по мрежата на "Ал Кайда", която изглежда отслабена - години минаха от последната организирана от тях терористична атака - и в момента е изгубила както своя лидер, така и символа на най-смъртоносния си успех.
Администрацията на САЩ все пак е повишила нивата на заплаха на места като американски военни бази и дипломатически служби заради опасения за евентуални терористични атаки като акт на отмъщение.
С успешните си удари над Световния търговски център и Пентагона, Бин Ладен промени в огромна степен Америка. В резултат на неговите действия вече е прието, че е невъзможно да се качите на самолет в САЩ без обстойно претърсване и без сваляне на обувките - и се налага да носите паста за зъби само в миниатюрни тубички.
След тези атаки бе създаден и Департаментът по вътрешна сигурност на САЩ; понастоящем американските граждани живеят в условия на доста разширени правомощия на полицейските власти, които позволяват по-голямо проследяване и наблюдение на заподозрени в тероризъм.
И - въпреки обещанията на Обама от първата му предизборна му кампания през 2008 г., затворът в Гуантанамо все още действа. Макар че обещанията бяха да бъде закрит до края на първата година от мандата му, изтекла в края на 2009-а. А Обама вече обяви старта на втората си президентска кампания за изборите през есента на 2012 г....
И близо 10 години по-късно, Кота нула в долната част на Манхатън остава преди всичко дупка в земята - но толкова "свята" за американците, че плановете да бъде изградена джамия на три преки разстояние предизвикаха огромно политическо и гражданско възмущение.
За добро или лошо, именно с това вероятно ще бъде запомнен Барак Обама
САЩ от години са в лоши отношения с Пакистан заради неспособността или нежеланието на страната агресивно да преследва Бин Ладен и заради операциите на "Ал Кайда" в планинските северни райони на страната. Съществуваха и подозрения, че Пакистан влиза в някакви тайни колаборационистки отношения талибаните от размирната афганистанска провинция Хелманд, която граничи с Пакистан.
Обама обяви, че Пакистан този път е съдействал в операцията.
В телевизионното си обръщение Обама заяви също, че "САЩ не са - и никога няма да бъдат - във война с исляма," като подкрепи заявената от Джордж Буш позиция след терористичните атаки.
По въпроса за убийството на Бин Ладен надали ще има особено разногласия от страна на републиканската партия на САЩ. Разпространено официално изявление на председателя на мнозинството в Камарата на представителите Ерик Кантор гласи: "Поздравявам президента Обама, който продължи усилията на Буш в привличането на Бин Ладен под отговорност".
Вероятно голяма част от настоящия ефект в САЩ ще отмине преди изборите през 2012 г., но можем да кажем, че случилото се в неделя вероятно ще се смята за най-голямото достижение на Обама до този момент.