Размирици, палежи, неподчинение на полицейските нареждания, ранени полицаи и арести - тази картина се повтори за пореден път в САЩ през този уикенд след няколкоседмично затишие.
Движението "Black Lives Matter" възобнови протестите срещу полицейското насилие и расизма в САЩ с нова сила тази седмица, провокирано от решението на американския президент да изпрати федерални агенти в редица градове с официалния мотив "борба с престъпността". Критиците му се противопоставиха остро на това намерение и го обвиниха в "авторитаризъм".
През уикенда много градове в САЩ се превърнаха в сцена на безредици. От Калифорния на Запад до Вирджиния на Изток имаше запалени автомобили и сгради и масови демонстрации. В Остин, Тексас, въоръжен протестиращ бе прострелян смъртоносно. В Окланд, Калифорния, протестиращи подпалиха съдебната палата. Съобщава се и за вандалски действия срещу полицейско управление и хвърляни фойерверки по униформени. Подобни прояви имаше и в Лос Анджелис, Луисвил и Чикаго, но най-горещо бе през уикенда в Сиатъл и Портланд.
Ескалацията в Сиатъл
Сиатъл още от началото на юни е сцена на протести заради полицейската бруталност и системен расизъм, включително в контролирания от протестиращите от 8 юни "Капитолийски хълм". Тази неделя обаче протестът прерасна в безредици, придружени със сблъсъци между протестиращите и служителите на реда, като полицията обяви случващото се за метеж. По данни на местната полиция около 60 полицаи са били ранени, а 47 участници в сблъсъците са били арестувани.
Полицията публикува снимки на ранени служители и отбеляза, че протестиращите са замеряли униформените с камъни, бутилки и дървени предмети. Един от ранените полицаи е бил хоспитализиран. Нараняванията на полицаите са "от ожулвания и натъртвания до изгаряния и разкъсване на менискус", а някои са пострадали от бомбички и сигнални ракети.
Според властите, протестиращите са опитали да взривят стените на полицейското управление в града, да запалят и конструкции на строящ се център за задържане на непълнолетни престъпници. Съобщава и се за вандалски прояви и палежи в града.
Задържани са демонстранти заради "нападения, нежелание за разпръскване и възпрепятстване на полицейските действия", като по случая от неделя тече разследване.
Here is the full clip of the random attack Seattle police made on protestors. So much mace was used my eyes are still burning. I asked the officer what provoked their attack and they responded by telling me to shutup unless I could prove I was legal council. #seattleprotests pic.twitter.com/B6RrgY1hqD
— Dae the Lawless (@daeshikjr) July 26, 2020
На 8 юни въоръжени окупираха "Капитолийския хълм" в града, като след тежки сблъсъци протестиращите влязоха в местните полицейски управления, а органите на реда се изтеглиха от мястото, за да не се предизвикват повече конфронтации.
Градоначалникът Джени Дъркан обаче е изправена пред сериозен натиск от президента Тръмп да възвърне контрола над града си, който се закани, че няма да толерира подобна анархия. Той заплаши с вмешателство по въпроса и че ще изпрати федерални агенти в няколко града, "за справяне с престъпността".
Идеята му среща отпор от местната власт, особено от демократи, които го обвиняват в използване на ситуацията за политически цели. Кметът Дъркан и губернаторът на Вашингтон Джей Ингли, и двамата демократи, се възпротивиха остро на намесата му.
И в крайна сметка идеята за федерални агенти доведе до безредици този уикенд, вместо да ги успокои.
Хиляди хора излязоха по улиците в различни градове на Съединените щати и в неделя, за да се включат в демонстрации, които на места прераснаха в насилие. А местни медии информираха за множество арестувани в цялата страна.
Ескалация и в Портланд
След 58 дни на недоволство срещу разсизма и полицейското насилие тази неделя ескалира и напрежението в Портланд, което също става на фона на общия гняв срещу изпращането на федерални патрули в града.
През нощта срещу неделя протестиращите събориха ограда около сградата на съда, където са разположени американски федерални агенти. Демонстрантите отказаха да отстъпят през цялата нощ, въпреки призивите на органите на реда, като скандираха "Федералните да се прибират" и изреждаха имена на чернокожи, убити от полицията.
За да разпръснат протестите, федералните агенти многократно използваха сълзотворен газ, а полицията обяви случващото се за бунт и написа в Twitter че "насилственото поведение на хората в центъра на града" е "сериозен риск за обществената безопасност". Според властите шестима федерални офицери са били ранени.
През седмицата също не беше спокойно по улиците на Портланд, като кметът на града Тед Уилър, също от Демократическата партия, бе напръскан със сълзотворен газ по време на среща с демонстранти.
Портланд е в центъра на спора между федералната и местната власт и след като там бяха изпратени федерални служители, вместо да стихне, напрежението между демонстранти и полиция ескалира ежедневно.
"Това е невиждана свръхреакция от страна на федералните служители. Това е пълномащабна градска война", коментира пред New York Times кметът Уилър. Той призова за изтеглянето на федералните полицейски служители от северозападния американски град, обвинявайки ги в опасно ескалиране на ситуацията с насилствени и противоконституционни тактики срещу протестиращите.
Критики срещу действията на Тръмп
По-ранните протести в Портланд - и в голяма част от САЩ, имащи за цел да заклеймят расизма и бруталността на полицията след смъртта на Джордж Флойд, започнаха да губят сила в началото на юли. После обаче се появиха информации за цивилни анонимни федерални агенти, които следели за спазването на реда.
Впоследствие президентът Доналд Тръмп и генералният прокурор Уилям Бар обявиха на 25 юли, че разширяват т.нар. операция "Легенда" и федерални полицейски сили ще бъдат разположени в градовете Чикаго, Илинойс и Албъкърки, Ню Мексико. Тръмп посочи като причина за това неуспеха на местните власти (които са демократи), да се справят с нарастващата престъпност.
В Чикаго например нуждата от федерални била заради неотдавнашното увеличение на насилието в града, причинено от опитите на "радикални леви" да "затворят полицията". Кметът на Чикаго въстана срещу това, като предупреди, че ще поиска от съда да блокира решението на Белия дом.
"Няма да позволим федерални агенти в града си. Няма да толерираме анонимни агенти да вземат хората от улицата, да нарушават правата им и да ги задържат", коментира поред CNN кметът Лори Лайтфут.
Операция "Легенда" стартира на 8 юли, когато администрацията на Тръмп изпрати федерални полицейски сили в Канзас Сити в резултат на обещанието на президента да помогне на американските градове, "тормозени от насилие". Мярката бе остро критикувана от опонентите на Тръмп, но в крайна сметка той я разшири.
Междувременно и ООН призова САЩ да не нарушават човешките права на американците. Според организацията се използва прекомерно сила срещу демонстрантите и медиите в САЩ. ООН подчерта, че използването на служители на реда без обозначителни знаци увеличава риска от нарушения на човешките права.
"Мирните демонстрации, които се организират в градове на САЩ наистина трябва да могат да продължат", според представител на организацията. Според него трябва да се позволи на хората да протестират, а на журналистите да могат да отразяват такива протести, без да рискуват произволен арест или задържане, както и дискриминиращо използване на сила или други нарушения на човешките права.
Независим контролен орган към Министерството на правосъдието пък обяви, че ще разследва използваната от федерални агенти сила в Портланд.
Но докато местните власти критикуват решенията на Тръмп за федерални агенти в градовете им, демонстрантите са категорични, че нямат никакви намерения да спрат своите прояви.