Има ли расизъм в преподаван курс в Софийския университет? Този въпрос разпали дебат в последните дни на фона на отворено писмо от студенти към ректора на Алма Матер относно спорен курс, в който се изразяват някои откровено спорни твърдения.
На 11 ноември Студентското общество за равенство при СУ написа отворено писмо, което зае категорична позиция: отстраняването проф. Михаил Мирчев и неговия курс "Социална работа с етнически групи" от програмата на Алма матера.
Самият курс се провежда във Факултета по науки за образованието и изкуствата, където Мирчев преподава на хонорар.
Според студентите, автори на писмото, лекциите в програмата "са изпълнени с расистко, ксенофобско и антисемитско съдържание, което нарушава принципите, на които се изгражда университетското образование".
Студентите дават редица примери, които защитават тезата им. Така например във втората си лекция Мирчев нарича пакистанците и афганистанците "примитивни културни норми още от седми век" и възпроизвежда "лъжовни расистки тропи, насочени срещу ромите".
"Той нарича чернокожите и арабски мигранти в Италия "агресивно и нежелаещо да се интегрира" малцинство. В третата си лекция казва за бежанците от Пакистан, Ирак, Сирия, Афганистан и Африка, че са "дълбоко необразовани хора", "неспособни да учат, да имат ценност за учене", "годни само за някакъв много примитивен ръчен труд".
Те посочват още, че ромите в България по думите му са "доста агресивна общност с много агресивно поведение", а раждаемостта на "циганките" според него "раздува общността им".
Писмото подчертава още, че проф. Мирчев се обръща към една от студентките вместо с името ѝ, с "майката на две деца", а по-късно в същата лекция казва: "На мен ми се иска вие, жените, да вземете да раждате малко по-навреме и малко повече!".
Сред посочените примери е и такъв от четвъртата лекция на професора, в която той заявява на бъдещите социални работници, че единственото, което може да "оправи" ромите, е "диктатурка".
"Това е само малка част от вредните и опасни расистки схващания, които проф. Мирчев представя пред студентите си като факти", пише още в позицията на групата.
Техните твърдения за казаното от страна на Мирчев могат (все още) да бъдат проверени и на страницата му в YouTube, където са качени всички негови лекции.
Самият Мирчев коментира в интервю за "Свободна Европа", че от неговата страна няма нищо обвинително по отношение на коментираните от него етнически групи, а той просто търси "спецификите в различните общности от гледна точка на култура, поведение, културни модели и така нататък".
"Това, което цитират, не са дори мои фрази, не са мои изказвания, а са думички, извадени от контекста", казва Мирчев.
На въпрос относно това какво има предвид под това, че "България може да стане еврейска държава", той коментира, че "в България евреите са много под 1%, казвам аз, но в същото време тази общност има голямо влияние във всичко, което определя властта, медиите и атмосферата в страната.
"Аз имам студенти и студенти. Нормално е да са с различно мислене и понякога с различен идеен догматизъм. Моята работа като учител е да ги уча да мислят сами, с главите си. Но въз основа на факти", пише още Мирчев във Facebook.
Кой е Михаил Мирчев?
Син на бившия секретар на ЦК на БКП Стоян Михайлов, Мирчев е роден в София и като младеж има уклон към спорта - той дори е национален състезател по волейбол в ЦСКА, но така и не започва професионално да се занимава с него.
Той избира "пътя на родителите си", както сам разказва в интервю за сайта retro.bg. Баща му, който почина на 23 октомври тази година, е обявен за един от основателите на българската социология и е един от малкото партийни дейци, които се противопоставят на Юлската концепция на Тодор Живков преди 1989 г.
Стоян Михайлов е и дългогодишен ръководител на Института по социология по времето на социализма, а също така е инициатор на т.нар. Възродителен процес, а след това - член на комисията по реализирането му.
Михаил Мирчев върви по професионалния му път - той също завършва философия и социология в СУ през 1979 г. и започва кариерата си като социолог, научен секретар и директор на Националния институт за изследвания за младежта.
През 1986 г. защитава докторска дисертация, а през 1998 г. се хабилитира като доцент по социология в Бургаския свободен университет. През 2010 г. - като професор по социология в УНСС.
Той е член на Българската социологическа асоциация, както и на Съюза на българските журналисти.
На местните избори през 2015 г. се кандидатира за кмет на София, издигнат от междупартийна коалиция "БСП - лява България". Класира се на трето място с 8,4% от гласовете, след Йорданка Фандъкова (60,17%), издигната от ПП "ГЕРБ" и Вили Лилков (9,62%), издигнат от Реформаторски блок.
"През доста дълги години съм бил в кухнята на левицата, работил съм за ключови фигури, имам лични впечатления от решаващи събития. Това ме прави добър в текущите партийно-политически анализи и в прогнозите, просто защото знам точно миналото и генезиса на всяко нещо", казва той в същото интервю.
Мирчев подчертава, че семейството му държи на патриархалните ценности в техния съвременен и модерен вид - "с уважение към мъжете и отговорност от тяхна страна, със свобода за жените и създаване от тях на любвеобилна домашна среда. В съчетанието е истината, не в самоцелното равенство", казва той.
Проф. Мирчев преподава на специалност "Социална педагогика", 2. курс, задочно. Неговият предмет се казва "Социална работа с етнически групи". Конспектът му можете да разгледате тук.
Кое е Студентското общество за равенство при СУ?
Организацията е сформирана през 2017 г. и има за цел да се бори срещу различните форми на дискриминация в университетска среда.
"Това, което ни подтикна да направим този клуб, е това, че искахме да направим средата по-приемаща и включваща за всички сутденти и преподаватели, членове на администрацията", както заявяват те по време на Общото събрание на Студентския съвет от февруари 2018 г.
През февруари 2020 г. организатори на Луковмарш и някои крайнодесни групировки нахлуха в СУ по време на дискусия, организирана от Студентско общество за равенство по повод възраждането на фашизма.
На събитието през 2019 г. представители на БНС също се опитаха да провокират и саботираха дискусията, а организаторите получиха множество анонимни заплахи онлайн, отбелязва сайтът "Барикада".
Каузи, зад които са заставали, са протест срещу насилието над жени, както и шествието "Без нацисти по улиците ни".
Какви са реакциите на писмото до момента?
Трима студенти по право от Юридическия факултет на университета написаха отворено писмо до ректора, в което наричат писмото, насочено към Мирчев, "донос" от времето на тоталитаризма, а по думите им лекциите на преподавателя "са реалистично поставяне на проблемите пред обществеността".
"Обсъждането на културните норми в Пакистан и Афганистан като "примитивни" не представлява проява на расизъм, а обективно изтъкване на културни различия между нашата култура на демокрация, свобода на вероизповеданията и словото с държави, в които преобладаващо се правораздава от религиозни съдилища", пишат те.
По отношение на обръщението към студент като "майка на две деца", авторите на писмото твърдят, че "демографската криза у нас не е въображаем проблем, а е много истински и сериозен и изразяването на мнение по такъв въпрос, независимо дали се използват политкоректни термини или шеговит тон, не е форма на дискриминация или сексизъм, а обсъждане на обществен проблем, пряко свързан с изучавания предмет."
"Трябва и да се отбележи, че обсъждането на такива актуални въпроси спомага ангажирането на вниманието на студентите в сегашната ситуация на дистанционно обучение, което определено е похвално, а не укорително", твърдят още тримата студенти.
Подобно писмо в защита на Мирчев се появи и от страна на студентския клуб "Спаичъ", който се определя като десен и патриотичен.
Според него писмото срещу Мирчев е прибягване към "подмолни тактики" с цел да се събере недоволство "от техния социален балон и да се канализират омраза и фалшиви новини", което показва " липса на морал и етика сред извършителите на това деяние".
От клуба твърдят, че термините "фашисти" и "нацисти" са употребени, без да се разбира значението им, въпреки че "Софийският университет е толкова либерален, че дори се изучава специалността "Gender Studies", магистратури "Социално изследване на пола", както и "История на жените и пола"."
Зам.-министърът на външните работи и национален координатор за борбата с антисемитизма Георг Георгиев (ГЕРБ), който също е възпитаник на СУ, коментира казуса в своя профил.
Той определи използвания език в лекциите на Мирчев като "крайно неприемлив и изпълнен с противоречиви и граничещи с расизъм и пренебрежение към различните религиозни и етнически групи в България".
Междувременно от Софийския университет заяви, че Етичната комисия към учебното заведение е предприела проверка по случая и ще провери дали в лекциите на професор Михаил Мирчев има ксенофобия и разизъм.