28 години след демократичните промени все още в домовете ни има вещи, които рядко използваме, както и сгради, чиято външност напомнят за духа на онова време. Ето кои са 10-те неща, които най-често ни връщат в миналото. С тях ни най-малко не целим да възбуждаме носталгия към комунизма, а просто да си припомним какво от онова време все още използваме.
1. Чушкопекът
Първият чушкопек е произведен в частен гараж във Велико Търново от инж. Николай Пиперков. Той може да се използва за печене още на картофи, патладжани и каквото ни скимне. Уредът е бил един от най-ценните в миналото, като е изкупуван от щандовете буквално за минути. Прототипът на чушкопека - една от основните емблеми на тоталитаризма, е създаден през 1974 г. При нормални условия, печенето на чушките отнема не повече от 5 минути. Заради огромното търсене на чушкопеци в страната и чужбина тогавашната власт легализирала уреда, който преди това се е произвеждал нелегално във Велико Търново.
2.Термометрите с живак
Почти няма семейство в България, което да не съхранява като реликва поне един живачен термометър за измерване на телесната температура. И когато новите термометри без живак, отговарящи на стандартите за безопасност на Европейския съюз сдадат багажа или изчезнат измежду възглавници, матраци и одеяла, термометърът с надпис „Сделано в СССР" спасява положението.
Живачните термометри обаче не са съвсем безопасни, именно заради това са забранени. Проблемът възниква, когато се счупят и изпаренията от живака се вдишат. Но от един път нищо няма да ви стане.
Форумите са пълни с обяви за живачни термометри, които се продават и скъпо, поради причината, че хората вярват, че мерят по-точно от електронните термометри.
3. Чугунените радиатори
Днес радиаторите за отопление се правят предимно от алуминий и съдържащи алуминий сплави. Но най-разпространените отоплителни уреди по време на „соца"-а, особено в неговите първи години, бяха тежките чугунени радиатори.Освен че са по-тежки, чугунените радиатори оскъпяват отоплението в дома, те се нагряват по-бавно и по-бавно изстиват.
Въпреки всичко обаче, все още много домакинства ги предпочитат поради факта, че са практически „вечни" и издържат повече от 50 години. Съвременните алуминиеви радиатори обикновено имат гаранция от около 10 години.
4. Панелните блокове
През комунизма масово се строят панелки, тъй като отделните едри панели просто се сглобяват чрез заварки и процесът е бърз. Наличието на сериозна жилищна криза тогава налага бързото построяване на цели панелни жилищни комплекси, особено в столицата София и големите градове като Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора.
Днес в панелни жилища в България живеят близо 2 милиона души. Почти всички тези сгради са характерни с ниската си енергийна ефективност, което прави разходите за отопление доста по-големи за обитателите им, отколкото биха могли да бъдат в тухлена сграда.
Макар да сме свикнали толкова много с гледката на едропанелното строителство в нашите градове, което от поне 20 години не се прилага изобщо, то без съмнение е най-яркият архитектурен символ на така наречения „соц".
5. Съветските хладилници
Съветските хладилници от едно време, макар и да са неикономични и шумни, все още се използват от много домакинства. Ако влезете в жилище на възрастно семейство - без значение в голямо или в малко населено място - голяма е вероятността да видите такъв уред. Причината тези хладилници да са толкова издръжливи е, че поддръжката им е лесна и са правени така, че да работят максимално дълго време.
6. Печките - „чудо"
И до днес в много български домове, особено в малките градове и селските райони, печката тип „чудо" се използва за отопление.
В миналото това е била най-разпространената печка за огрев чрез дърва и въглища. Недостатъците са като при всяка печка - огънят понякога се пали трудно, а в помещението макар и малко, на моменти винаги има пушек.
7. Електрическа възглавница
И днес се продават електрически възглавници. Но почти няма домакинство в страната, което да няма такъв престижен електроуред от времето преди 1989 г. При болки в корема, кръста и врата, електрическата възглавница е незаменима.
Внимавайте обаче да няма някой оголен кабел, за да не ви хване ток. Изобщо с всеки стар електроуред човек е добре да внимава извънредно много.
8. Лимоновите резенки
Десертът-връх на социалистическата кулинария са лимоновите резенки. Ако никога не сте яли лимонови резенки, може да ги опитате и днес, има ги във всеки супермаркет. Лимоновите резенки са прекрасен вариант за подарък на дядо и баба за рождения ден.
9. Табелите "Образцов дом"
Табелите „Образцов дом", останали от времето преди 1989 г., все още може да се забележат на фасадите на много къщи и или окачени на дворните порти. Макар и те на практика да не означават нищо днес, в миналото са били символ на престиж, защото са били поставяни само на наистина добре поддържани за времето си къщи. Някои ги използват и като майтапчийско украшение.
10. Холните секции
Масивните холни секции със скучен дизайн също са част от символите на „соц"-а, които често забелязваме и днес в много български домове, макар и тази епоха да я няма отдавна.
Липсата на стоки е принуждавала хората да съхраняват всякакви предмети, често и абсолютно ненужни. Затова тези секции за съхранение са били неизменна част от всеки хол.
Пич, не ти ли минава през ума, че технологиите се менят с времето! Колкото до електрическите възглавници, те се продават във всяка Щатска аптека. И елетрическа одеяла, също. Е, не че са съветски, но явно са нужни на хората.
"Почти всички тези сгради са характерни с ниската си енергийна ефективност, което прави разходите за отопление доста по-големи за обитателите им, отколкото биха могли да бъдат в тухлена сграда. " Абе, младеж! Как сравняваш чушки с домати и искаш да изглеждаш компетентен, умен, че и забавен вероятно? Като влезеш зимно време в апартамент, който е част от панелка, дори и да няма изолации, дори и да е спряно парното в него, самата сгушеност на апартаментите като котета едно в друго и общите им тръби, не позволяват жилището да е студено. Я пробвай така лесно да отоплиш еднофамилна тухлена къща с външни стени на всяка стая, пък дори и да е с изолация. Че и да ти излезе по-евтино. Е, не става.
"Но най-разпространените отоплителни уреди по време на „соца"-а, особено в неговите първи години, бяха тежките чугунени радиатори." "бяха?" - това ли е глаголното ти време? Старичък трябва да си, щом си присъствал. "Освен че са по-тежки, чугунените радиатори оскъпяват отоплението в дома, те се нагряват по-бавно и по-бавно изстиват." И като са тежки, какво? Да не ги държиш в скут? А как оскъпяват? Щом по-бавно се нагряват- ясно, но пък щом по-бавно изстиват, значи имат акумулиращ ефект, който компенсира първия недостатък. " Причината тези хладилници да са толкова издръжливи е, че поддръжката им е лесна и са правени така, че да работят максимално дълго време." През онези години, така нареченото следвоенно производство на каквато и нехранителна стока, продукт не само на СССР, а и на Западна Европа, се характеризира със своя дълъг живот, което е престижно за производителя. И това е така, докато не въведат навсякъде задължителното планово остаряване, https://www.youtube.com/watch?v=Agr89PUwdsM&t=30s , или пък турското или китайско не замени доброто старо и вечно. Това пък за "върха на соцкулинарията"- лимоновите резенки, които могат да бъдат наречени и "портокалови", щото са поравно, е обида за който и да е произволен майстор сладкар. Скучно, глупаво и безсмислено четиво. Що ли му отделих толкова време?
Не ми липсват: 1.Лагерите на СМЪРТТА- Белене, Ловеч, Скравена; 2. Обявяването на всички инако мислещи за престъпници; 3. Невъзможността да пътуваш извън границите на соцконслагера; 4. Отнемането на Земята от ВСИЧКИ български граждани; 5. Инвентаризирането (отнемането ) на добитъка; 6. Осигурените заплати от по 50 долара месечно; 7. Задължителната военна служба; 8. Привилегиите на Активните Борци против Фашизма и Капитализма; 9. Чакането за Запорожец и Москваич по 6 години. 10. Чакането за панелка по 15 години. 11. Невъзможността да се реализираш в Концлагера ако не си член на БКП или ДС; 12. Чакане на опашки за агнешко, банани и портокали по 5 часа; И още много други идиотизми....
На мен пък не ми липсва режима на тока и възродителния процес!
Едно единствено нещо е достатъчно - жилищата, собствените жилища, които повечето хора са придобили през комунизма. Колко от вас могат да се похвалят, с жилища, придобити след това? И колко от тях не са строени по комунизма?
викинг, ТИ и другите 1 милион работещи, със средна заплата 800 лв
ти не си оттука значи, и си за малко
Пичове, под секрет, не казвайте на никого- ние с Джизъс вече обмисляме прекратяване на проекта "Юнивърс". Така, че продавайте галактиките, докато има търсене. Ше правим друг бардак, ако искате се записвайте по- отрано.
Либерали, не се поддавайте на долни марксистки асоциации, тип "битието определя съзнанието"
E на терасата ако не можеш да си пуснеш чушкопек, ако ти е кеф такъв експириънс, е*м ти свободата, е*м ти демокрацията
Чушкопеци винаги е имало и винаги ще има. Имало е по комунизма, и сега има. Навсякъде ги продават. Не са дефицит. Има 2-3 основни модела, масово разпространени, не един. И големи има.
и лимовови резенки, с повече цветове от едно време. Но пак толкова изкусителни
Бобо го е написал вместо мен