Ако нямате търпение за следващия епизод на "Ергенът", може да отделите 40 минути от живота си, за да изгледате т.нар. "лидерска среща" между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
То е същото - едни хора кандърдисват други хора да се вземат. В случая обаче вторите се дърпат срамежливо и държат зрителя в напрежение дали ще има happy end.
Колко ще е happy е друг въпрос. Дали ще е end - също. Шансовете да ходим по бански и джапанки да гласуваме през август все още съществува, а и то ни стана навик. Макар че със SMS ще е по-лесно, баш като в ТВ риалити!
Наивно е да се вярва, че подобна публична среща като тази във вторник ще е мястото, на което ще се стигне до решение да има ли правителство.
Ако до положителен резултат се стигне, той почти сигурно ще е резултат на много други срещи на затворени врата, с лидери и без лидери, където компромиси, отстъпки и обещания ще хвърчат по начин, невъзможен и недопустим за пред очите на избирателите.
За добро или зло, това е пътят към кабинет в 49-ото Народно събрание.
Дотук ни докараха последните две години на политически възходи и падения, в края на които който и да победи, все се оказва, че ние, гражданите, губим.
Що се отнася до публично отразяваната "лидерска среща", тя чисто и просто беше зрелище за гледащите. Без особени реални функции, отвъд това ГЕРБ-СДС отново да се показват като търсещи решение... пардон, стабилност! - а ПП-ДБ отново да се чудят как да се извъртят, за да не реши някой, че биха работили с Бойко Борисов и компания на ниво изпълнителна власт.
На ниво законодателство постигнатият до момента напредък между двата големи врага е немалък, както стана ясно от думите на Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС) и Николай Денков (ПП-ДБ). И може би в този парламент двете партии ще успеят да свършат малко работа.
Но там е разликата - в пленарна зала правилата са други. Там всеки законопроект е за себе си и могат да го подкрепят различни формации, всяка водена от собствените си виждания и най-вече цели. Casual dating, ако ще продължаваме сравненията с любовните ТВ формати.
Подкрепата за правителство е нещо съвсем различно. Това е дългосрочен, публичен ангажимент. Заявка пред публиката "тези вече са заедно". И точно тук тази среща се закучи.
В някаква степен вече е тъжно да гледаш ГЕРБ, които увещават ли, увещават ПП-ДБ в посока да се стигне до формиране на някакъв кабинет. Стигна се дотам партията с първия мандат да каже на вторите "Дайте предложения за състав на кабинет".
Да, ситуацията в момента напомня игра на покер, но да искаш да видиш картите на другия толкова рано е твърде смело. Ухажването в един момент мина в режим на уговаряне на зестра между представителите на двете фамилии.
Символичните домакини от ГЕРБ сякаш дойдоха по-подготвени - Борисов по средата през цялото време омайваше и увещаваше, Десислава Атанасова - изненадващо - влезе в ролята на "доброто ченге", което посочва какво партията би подкрепила от предложенията на ГЕРБ, а Томислав Дончев беше "лошото", изтъквайки спънките и усмихвайки се многозначително в един или друг момент.
Даниел Митов се обади, колкото да припомни, че и той (вече) е в ГЕРБ. Румен Христов от СДС прекара срещата в спокойно мълчание, както в общи линии прави партията му в коалицията с формацията на Борисов.
Впечатление в отсрещния отбор направи това, че говориха представителите на "Продължаваме промяната". Умишлено ли от "Демократична България" са минали на заден план?
Може би се пазят от по-активна позиция спрямо ГЕРБ с оглед на миналото?
Показателен е Христо Иванов, който през по-голямата част от срещата изглеждаше сякаш не иска да бъде там. Все пак вече е бил на подобна маса с Борисов, знае как се развиват нещата.
Самият факт, че лидерът на ГЕРБ е така активен в 49-ото Народно събрание и в преговорите, показва, че от партията му взимат сегашната ситуация сериозно. Неведнъж през годините са доказвали, че могат да направят изненадващ коалиционен брак, който да ги задържи във властта.
Разликата сега е, че се опитват да се върнат в нея, а за целта им трябва подкрепата не на "Обединени патриоти" (помните ли ги тези герои?), а на коалицията, която се оформи именно с цел да изчегърта ГЕРБ, модела им на управление, че дори самия им лидер.
ПП-ДБ са в незавидна ситуация, в която имат много малък прозорец да излязат на плюс - например с техен кабинет, бил той и експертен, получаващ неофициална подкрепа от ГЕРБ.
Всичко друго - подкрепа за първи мандат, явна коалиция и пр. - може да разгневи избирателите, за които враждата с Борисов е по-важна от текущата стабилност.
Същевременно за Кирил Петков и компания не е добра идея заради тяхно действие или бездействие да отидем отново на избори - видяхме как се отрази това на "Има такъв народ".
Трудно се гради съвместно бъдеще на подобна основа.
Още по-трудно се преглъща осъзнаването, че страната има нужда от редовен кабинет възможно най-скоро и най-логичният път в тази посока е базиран на някакъв вид съвместни действия на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Развитие, което няма как да се хареса на избирателите и на едните, и на другите, но стои въпросът "Какви са алтернативите?".
ГЕРБ-БСП-ДПС? Да си вдигнат ръцете ентусиазираните от тази идея. Или ПП-ДБ-БСП-ДПС? На коя идея тук ще се смеем повече - за това как Корнелия Нинова отново намира общ език с Кирил Петков и Асен Василев, или за коалиция, в която Христо Иванов е редом с ДПС.
Колкото и да е странно, шансовете за тези два варианта са дори по-малки от колаборация на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.
А и вече не е смешно. Нека партиите си организират срещи за пред камерите, ако така чувстват, че пазят лице. Но и дано все пак има някакъв резултат.
В позитивна посока за държавата, не само за краткосрочните им партийни интереси.