Към края на февруари за феновете на криптовалутите всичко изглеждаше прекрасно.
Нова златна треска, в която да вложиш парите "от закуски" и по почти сигурен начин да превърнеш едни 200 лв., спестени от заплатата, в 500-600 лв. посредством добре измислени инвестиции в доджикойн, етериум и шиба ину. Да, ама не...
Няколко туита на Илон Мъск по-късно, в комбинация със злобни санкции от страна на китайското правителство и твоите 200 лв. в криптовалути вече са 40 лв. и продължават да падат.
Ама това е историята със смелите инвестиции - понякога губиш.
И все пак - как да спрем това рязко падение на криптовалутите? В Старозагорско вече пробваха да правят жертвоприношения на петли, белким вдигнат малко цените на дигиталните валути, но засега този нестандартен подход изглежда не върши работа.
Затова и тук ние предлагаме няколко (твърде) смели решения, които да преобърнат отново играта и да върнат стремглавия ръст на различните койнове.
Всяко ТКЗС - мина за биткойни
И без това пенсионерите в провинцията се оплакват, че демокрацията "разсипà" ТКЗС-тата - онези колективни начинания за обработване на земята и произвеждане на плодове и зеленчуци за целия бивш соцблок. Да, ама вече нито социалистически блок има, нито комунизъм, нито ТКЗС-та. Това последното обаче може да се промени.
На фона на това, че Китай иска да се отърве от криптовалутите на своя територия, а и от копачите им, това представлява възможност други страни на поемат щафетата.
Представете си как жителите на село Сърбогъзи, община Трявна, събират средства, за да си купят един свръхмощен компютър, който да копае криптовалути за всички. Двама-трима внуци ще се върнат от града да наглеждат целия процес (и както дигиталните портфейли на бабите си) и така всички ще са доволни.
Може да минем и още една крачка напред с държавни (и европейски) субсидии за развитие на това крипто земеделие.
Масово докладване на профила на Илон Мъск
Шефът на Tesla и Space X може и да е един от най-изявените привърженици на криптовалутите, но именно неговите туитове катурнаха каручката на биткойна, след като заяви, че всъщност нямал намерения да приема плащания за електромобилите си в точно тази дигитална валута.
Мъск има вездесъщата сила да вдига и сваля криптопазарите и ако не започне скоро да пише отново хубави неща за дигиталните валути, кардиналното решение ще е въобще да му се спре достъпа до Twitter. Акционерите в компаниите му също ще са доволни.
Една кампания по масово докладване на профила му, която да доведе до изтриване като при Тръмп, може да не е най-демократичното нещо, но със сигурност ще стабилизира пазара и ще внесе спокойствие на крипто пазарите. Без Мъск може и да няма тези резки скокове, но поне няма да има и толкова брутални спадове, породени от размислите на един единствен човек, докато си седи сутрин на тоалетната.
САЩ да се развихрят със санкциите по Закона "Магнитски"
Какво правиш, ако американците ти замразят всички авоари на територията на САЩ и заявят, че всеки, който иска да има достъп до американските пазари, трябва да забрави да работи с теб? Или ако усещаш, че възнамеряват да направят това? Обръщаш си парите в по-трудно проследими криптовалути и се ориентираш към начини за избягване на регулациите. Това поне е финансовата логика открай време насам.
Какво ще стане обаче, ако Вашингтон реши да развърже торбата с тежките санкции? Точно така, ще получим много повече деятели и активисти за криптото. Ще има олигарси да говорят за свободата на парите и честния, нерегулиран пазар - същински Илон Мъскове от държави с проблеми със спазването на човешките права.
А когато всички тези пари, за които има съмнения, че са били придобити чрез корупция и други нередни дейности, затекат към дигиталните копачи, мнозина ще са доволни. Как беше сентенцията на онзи римски император - "Парите не миришат"... особено ако са дигитални.
Още жертвоприношения, по-големи жертвоприношения
Така де, малко божествена сила няма да навреди на никого. Току-виж и църквите вземат, че се изхитрят и започнат да пускат промоции - осветен курбан + Киприянови молитви за вдигане на цените на биткойна. Специални молитви към Свети Димитър, покровител на търговците, ще струват допълнително. Разбира се, всички цени са в етериум.
А може би вярната посока е друга - не да се търси помощта на църквата, а просто да се увеличи размерът на жертвоприношението. За вдигането на цените на криптото трябва повече от просто няколко кокошки.
Вече се появиха шеги, че боговете ще приемат жертвата, само ако са принесени поне няколко програмисти, но все пак най-добре е да не изпадаме в крайности. Оптимален вариант е да се изгорят на клада един автомобил Tesla и няколко електрически тротинетки.
Savini да започне да приема плащания в биткойни
Така де, след като един глобален инвеститор се отказа от плащанията с най-голямата криптовалута, най-логично е стабилизирането да дойде, когато друг мощен бранд застане зад нея.
В случая най-подходящата кандидатура е тази на бутиковата сладкарница за струващи мама си и баща си кроасани. Така де, щом можеш да убедиш толкова много хора да хвърлят няколко десетки лева за един козунак с мадагаскарска ванилия, ще успееш да привлечеш отново хората към дигиталните пари, а самото име на Savini ще придаде допълнителна сигурност.
Сладкарницата също може да спечели от маркетинга - занаятчийски сладолед само за един биткойн, една съвсем разумна цена.