Ако попитате любител на котки има ли по-хубаво нещо от мъркаща топка в скута, той ще ви каже, че има. Две котки в скута.
По принцип тези животни са известни като егоисти-единаци, които обръщат внимание на стопанина си, само ако искат нещо - обикновено храна. Това не е точно така - обичайно котките обичат да се гушкат и то не само за да се топлят.
Те научават това поведение като малки в котилото и търсят сигурност и закрила от майка си чрез директен допир.
Това поведение остава и когато пораснат и представлява търсена и искана близост.
...е най-добрият приятел на всеки стопанин на домашен любимец. Един проект на Webcafe.bg, посветен на грижата за любимите ни животни - от храненето и здравето до разходките и игрите.
Има и котки, които не държат особено да се гушкат. Това не значи, че не са привързани към стопанина си, а че са по-дистанцирани. Подобно поведение е по-характерно и за някои породи като норвежката горска котка и абисинката например, както и за по-диви, улични котки, които нямат опит с хората и се доверяват по-трудно.
Невъзможно е котка да бъде накарана да прави каквото и да било против волята си. Ако тя не иска да стои в нечий скут, ще скочи, а ако бъде върната, ще хапе и ще избяга.
Има обаче начини четириногото да бъде стимулирано да се сгуши в човек.
Това трябва да стане в спокойна среда - животните се чувстват по-комфортно когато е тихо и няма движение наоколо. Ако температурата и по-ниска, вероятността котката да потърси топлина е по-голяма, така че в хладно време може умишлено да се намали отоплението. Меко одеяло на коленете също ще я привлече.
Ласките също помагат, стига четириногото да ги приема и иска. Освен това то ще асоциира милването и галенето със скута и ще се връща там, за да си ги получи. Същата работа върши и лакомство.
При някои животни може да се появи обратният проблем - котката да е прекалено привързана и да не се отделя от стопанина си, следвайки го постоянно навсякъде и скачайки върху него в момента, в който седне или легне.
Това поведение може да е знак за нещо нередно.
Животните, които стават прекалено прилепчиви и настояват непрекъснато за внимание, може да имат т. нар. тревожност от раздяла. Това пък се изразява в разрушително поведение, когато останат сами. Добре е при подобни знаци се потърси консултация със специалист.
Ако котката не може да се забавлява сама и постоянно търси вниманието на човек, тя става прекалено зависима от стопанина си. Това е проблем, особено за хора, които отсъстват по цял ден. Добре е животното да се стимулира да играе само, да има достатъчно място да обикаля и да се движи. Вариант е и да се обмисли и осиновяване на още един домашен любимец при възможност.
И все пак има породи, които търсят директния контакт и вниманието повече от други. За тях е по-вероятно да се привържат към стопаните си, да показват нежност и да се гушкат. Или поне да не са чак такива темерути.
В галерията горе можете да видите 7 от тях и какво внимание изискват.
---
Още интересни истории и съвети за домашните ви любимци четете на petinshape.bg