Със сигурност дори тези, които не понасят котки, са забелязали, че тези животни се къпят сами, при това са в състояние да прекарат до една трета от времето си в транс от любимото си занимание - близането. Това е и още една от причините котките да са толкова предпочитани домашни любимци - обикновено те се самопочистват и не е нужно да бъдат къпани от стопаните си допълнително.
И теорията, и практиката казват, че не е нужно да къпете котката си, особено ако живее в затворено пространство и тя не излиза навън. И под практика имаме предвид и печалния опит, болезнено придобит от всеки, дръзнал да къпе възрастна котка. Имаше много кръв, нали?
Нещо повече - ако къпете котката си прекалено често, това всъщност е опасно за нея.
Когато се ближат, котките не просто се почистват, но и разнасят полезните мазнини от козината си, които формират филм върху кожата и така ѝ осигуряват защита срещу инфекции, а самата козина е здрава и силна. При къпане с вода се премахва този слой и не просто животното не става по-чисто, а може и да се появят проблеми като изсушаване на кожата, сърбеж, пърхот и екземи, тъй като се нарушава целостта на епидермиса.
Това е и причината котките да мразят водата от все сърце.
Макар специалисти по груминг на котки да препоръчват къпане на 2 месеца, това при здрави и чисти животни съвсем не е нужно. Тези любимци могат да прекарат години и дори цял живот без баня и ще са си съвсем добре.
Единствените случаи, в които е добре да се къпе котката, са когато здравето или животът ѝ са застрашени. Ветеринарите препоръчват котка да бъде изкъпана, когато е взета от улицата, ако има бълхи или ако се е оцапала с нещо токсично - химикал или препарат.
В последния случай тя ще опита да се ближе и това би могло да я отрови. Ако животното има нещо лепкаво по козината - стига да не е опасно - например лепило или боя, спокойно можете да изчакате да се почисти или да го изрежете. А ако се налага да обръснете засегнатото място, добра идея е да идете при ветеринар - за да не нараните котката, тя вас или и двете.
Как се къпе котка, ако все пак се стигне дотам?
За подобен процес от особена важност са доброто планиране и логистика. Само човек, който не е къпал котка, не може да си представи колко комплицирана задача е това, защото включва два тежки компонента - хем котката да бъде изкъпана докрай, без да избяга по средата на банята и да омаже цялата къща със сапунена вода, хем къпещият да оцелее без да се налага намеса на хирург.
Има котки и котки, всички мразят да се мокрят вдън душа, но в характера на някои е и да се съпротивляват до последна капка кръв - тяхна и ваша.
Затова се подгответе и се уверете, че всичко нужно ви е под ръка. Котката няма да чака да идете до другия ъгъл на банята за нещо забравено - ще се изстреля при прахоляка под леглото в секундата, в която я пуснете.
Котката трябва да се къпе във вана, голям леген и изобщо - в някакъв съд. Опитът да я обливате под душа или мивката няма да свърши добре.
Налейте няколко пръста вода във ваната, така че да стига до корема на котката. Водата трябва да е около 35 градуса и нивото ѝ да не покрива цялото животно - то трябва да се чувства сигурно. Уверете се, че в пряка близост няма свободни предмети, за които любимецът ви да се захване, да ги събори или да ги ползва за бягство.
Нужен е или детски шампоан или сапун, или специален за котки, допълнителна вода и канче, с които да се облива и почисти от шампоана котката, кесия за къпане, кърпа за бърсане и по възможност един или повече помагачи, които да държат животното.
Повечето котки, преживели къпане, усещат какво се задава още като се окажат срещу пълната вана и започват своята съпротива. Има купища съвети как да успокоите животното - да му говорите тихо и спокойно, да използвате момент, в който е уморено и прочее. Едва ли ще свършат работа - когато котката е в екзистенциален ужас, тя забравя, че е уморена и изобщо не ви слуша.
Уверете се, че е ходила скоро до тоалетна, защото в паниката си може да го направи в банята, а също и че не яла в последните няколко часа - по същата причина.
Сложете я във водата, но без да мокрите главата. Дръжте я силно за плещите и при нужда - за врата. Обливайте тялото с вода от канчето, но до врата - главата не бива да се мокри. Насапунисайте и втривайте шампоана с помощта на кесията, а след това обливайте с вода и почистете сапуна, като си помагате с ръка.
Извадете животното от водата и го обтрийте с кърпа, за да махнете колкото може повече вода. Не използвайте голяма хавлия - ако увиете цялата котка, това допълнително ще я стресира.
Пуснете я на топло, а ако случайно ви позволи - сушете я със сешоар на минимална степен. Козината на котката може да съхне цели 12 часа, а през това време тя не трябва да излиза на студено.
Оставете я на мира да се оближе, изкъпе и успокои по нейния си начин. Идете да си почистите раните и да се превържете. Скрийте обувките си, защото котката едва ли ще пропусне да ви демонстрира какво мисли за къпането. Сипете си едно и се закълнете, че няма да повторите. Банята, не питието.