Николай Бареков предизвика скандал пред входа на зала "Тържествена" в Съдебната палата заради опита си да влезе неканен на конференция с участието на Лаура Кьовеши.
Ръководителката на румънската Национална дирекция Антикорупция е на посещение в България по покана на председателя на ВКС Лозан Панов. В сряда тя се срещна и с президента Румен Радев на "Дондуков" 2.
В момента в Съдебната палата се провежда конференцията "Румънският опит: Антикорупционни институции и мерки".
Бареков обяви, че настоява да присъства на събитието, но служителите от Съдебна охрана го спряха на вратата на залата с аргумента, че името му не е включено в списъка на гостите. Въпреки половинчасовите опити да влезе на конференцията, включително - с тропане по вратата на зала "Тържествена" - той не беше допуснат.
Преди два дни Бареков поиска от председателя на ВКС Лозан Панов да бъде поканен за модератор на въпросната конференция - позиция, която му прилягала в качеството на „европейски депутат, радетел за реформи в съдебната система и борец срещу несправедливостите в българското правосъдие и в частност в българския съд", както самият той посочи в отворено писмо, напомня бТВ.
За участие в конференцията и в предвидената дискусия с участието на Лаура Кьовеши бяха поканени наказателните съдии от Върховния касационен съд, Софийския апелативен съд и Софийския градски съд, съдиите от Апелативния специализиран наказателен съд и Специализирания наказателен съд, както и ръководителите на съответните прокуратури.
Покани за форума са изпратени до президента на Република България, министър-председателя на Република България, съдиите от Конституционния съд, министъра на правосъдието, председателя на Върховния административен съд, главния прокурор на Република България, членовете на Висшия съдебен съвет, главния инспектор на Инспектората към Висшия съдебен съвет, директора на Националния институт на правосъдието, председателя на Висшия адвокатски съвет, директора на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет (реализиращ проекта БОРКОР), Националния съвет по антикорупционни политики към Министерския съвет, председателя на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, както и до представители на неправителствените организации.