Премиерът в оставка Бойко Борисов се закани да съди за клевета бившия мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев заради твърденията в последното му интервю пред Сашо Диков в BiT.
"Свидетели сме на поредните опити за манипулативно интерперетиране на историята и хвърляне на нова порция лъжи, манипулации и откровени клевети срещу мен от същите хора, които го правеха 2013-2014 година. Тогава бях подложен на всевъзможни проверки. Нещо повече, припомням, че спечелих и много от делата за клевета", пише Борисов в профила си във Facebook.
Той настоява "компетентните органи да проверят всички сигнали срещу мен, както са го правили и досега".
"Аз категорично заявявам, че не участвам в никакви фирми, бизнеси или офшорки, както впрочем беше доказано още 2013 година, когато отново се сипеха поредица лъжи от медиите на кръга около една фалирала банка. Разговарях с моите адвокати днес, които започват работа по завеждане на нови дела срещу клеветниците", посочва премиерът в оставка.
Макар да не споменава изрично името на Цветан Василев, Борисов визира именно неговото интервю, излъчено на 20 ноември по BIT, в което бившият банкер го обвинява в корупция и рекет през подставени лица.
Василев посочва, че бизнесменът Александър Сталийски е действал като "човека на Борисов за всичко" по време на първото му управление между 2009 и 2013 г.
Според неговите твърдения, натискът е започнал през 2010 г. след подаването на сигнал до ЕК за нерегламентирана държавна помощ за КТБ. Цветан Василев твърди, че зад този сигнал стояла и Кристалина Георгиева, току-що избрана за еврокомисар.
Тогава в разговори със Сталийски и Борисов бил "подканен да се лиши от нещо".
Той твърди, че от 2010 до 2013 г. хора, свързани със Сталийски, са били собственици в авиоремонтния завод „Авионамс" и на военния „Дунарит", финансирани от КТБ. Василев твърди, че е прехвърлил безвъзмездно дялове за 43 млн. лева на фирми, свързани със Сталийски. Впоследствие те са получили и 6 млн. лв. дивидент.
Банкерът намеси името на Александър Сталийски и в източването на пари от ТВ7 заради неизгоден договор за наем, сключен от тогавашния директор на телевизията Николай Бареков.
Сталийски беше лицето с най-голяма сделка за цесия на лична сметка след затварянето на КТБ през 2014 г. Той е съобщил за прехвърляне на вземания в размер на 20 071 000 лева и още 3 270 336 евро. Съпругата му Виолета Сечкова е направила цесия за малко над 9,9 милиона лева и още 1 636 068 евро.
Цветан Василев цитира и свой разговор с енергийния бизнесмен Богомил Манчев, който споделял пред него, че "половината от плащанията (по договора за АЕЦ Белене) към „Парсънс", респективно „Риск инженеринг" или която и да е компания по веригата, е трябвало да бъдат отчитани чрез единия на „Котараците" на Бояна".
Заради този договор в момента прокуратурата разследва бившия енергиен министър на ГЕРБ Делян Добрев.
Цветан Василев беше обвинен задочно в ръководство на организирана престъпна група за източването на Корпоративна търговска банка. От 2014 г. банкерът живее в Белград, където му е взета мярка за неотклонение "подписка".
Делото за екстрадицията му по молба на българската прокуратура се бави повече от 2 години без окончателно решение. Междувременно Василев се опита да получи статут на политически бежанец в Сърбия - но неуспешно.