Продажбата на бившите Царски конюшни в центъра на София доведе до скандал между коалиционните партньори ГЕРБ и Реформаторския блок.
Ден след като БСП сигнализираха прокуратурата за неизгодната сделка, премиерът Бойко Борисов и преюдседателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов поискаха от РБ да оттеглят областния управител Веселин Пенев (номиниран от НПСД на Корман Исмаилов).
По думите на Цветанов лично лидерът на ДСБ Радан Кънев лобирал за назначаването на Пенев на този пост в края на 2014 г. До момента няма официален коментар от страна на Кънев или на другите лидери от Реформаторския блок по темата за продажбата на 86 на сто от терена на Царските конюшни за 90 лв. на квадратен метър в полза на бившия управител на КТБ Янко Иванов.
Областните управители се назначават пряко от министър-председателя и могат да се освобождават с негово решение.
Междувременно правителственият пресцентър публикува позиция, според която "до публичното изнасяне на данни за осъществената сделка, министър-председателят не е бил информиран за нея".
Бойко Борисов е възложил провекрка на сделката пред главния инспекторат на МС и очаква предложения "какви последващи действия могат да се предприемат", след като продажбата на имота вече е осъществена.
Министърът на културата Вежди Рашидов обяви, че продадените сгради са групов паметник на културата.
Царските конюшни на безценица
Имотът е комплекс от сгради с площ 7,5 декара в центъра на София, известен в миналото като Царските конюшни.
86% от собствеността на терена, които досега бяха държавни, са продадени на цена от 658 870 лв. (90 лв./кв.м) с разрешението на областния управител Веселин Пенев (квота на Реформаторския блок, НПСД). Сделката е финализирана на 8 юли 2016 г.
Новият собственик Янко Иванов вече притежава останалите 14% от идеалните части на терена, които получава със заменка в края на кабинета на Симеон Сакскобургготски. Две години по-рано обаче същият парцел е даден на друга фирма, собственост на ливански бизнесмен. Съдебният спор за обекта все още не е приключил.
БСП посочи още, че сделката за продажбата на дела на държавата е разделена на 3 части, за да не надвиши стойността от 500 000 лева - сума, над която продажбата трябва да бъде одобрена от Министерски съвет.