Времето за избори вече е тук: на 27 октомври България ще гласува за нови кметове и общински съветници, които ще поемат местното самоуправление за следващите четири години.
Общо 6 227 901 души имат право на глас на местните избори, като ще избират между 66 парти и коалиции.
За кметските места в общините ще се борят общо 1254 души, а за по-малките кметства - 5059 кандидати.
Претендентите за общинските съвети са над 29 000 души, а още 460 са се кандидатирали за районни кметове в трите най-големи града в страната - София, Пловдив и Варна.
Втори тур на мажоритарните кметски избори може да има в населените места, където нито един от кандидатите не е успял да събере повече от 50% подкрепа тази неделя. Балотажите ще се проведат след седмица - на 3 ноември.
Заради съчетанието между четири вида гласуване, плюс изчислението на преференциалния вот за общинските листи, ЦИК смята, че местните избори са най-сложни за изпълнение. Общата бюджетна сума за организирането на целия процес е над 70 милиона лева.
Машинно гласуване този път няма да има - възможността за електронен вот при местните избори отпадна с решение на Народното събрание от юли 2019 г. за промяна на Изборния кодекс.
Началото на изборния ден е в 7 ч. сутринта, а в 20:00 ч. - неговият край. ЦИК би могла да удължи времето за гласуване, ако броят на желаещите гласоподаватели пред изборните помещения е висок. Все пак процесът не може да продължи отвъд 21 г.
Първите прогнозни резултати от вота ще могат да бъдат съобщени в 20 ч. - дотогава Изборният кодекс забранява разгласяването на резултатите или агитацията в полза на кандидатите.
В бюлетината са вписани наименованията на всички партии, коалиции, местни коалиции, както и имената на независимите кандидати, ако има регистрирани такива.
Под този списък има опция за гласуване с нулев вот „Не подкрепям никого". Гласът ви ще се счита за действителен и ще влезе в изчислението на общата избирателна активност. Той обаче ще бъде изключен от сумата на подадените действителни бюлетини, когато се изчислява т.нар. общинска квота - минималният брой гласове, необходими за избора на един общински съветник.
Попълването на бюлетината става в кабината за гласуване, като избирателят отбелязва вота си със знак Х или V със химикал, пишещ със син цвят, върху квадратчето за кандидат-кмет или листа.
При гласуването за общински съветници следва да се попълни избора на листа (в лявата половина на бюлетината), а при желание - и избора на преференция за конкретен кандидат (в дясната половина).
Колоната с кандидатските листи съдържа двуцифрени поредни номера в квадрати, а тази с преференциалния вот - трицифрени номера в кръгчета, започващи от No. 101. Целта е да се създаде визуално разграничение между двете опции, за да не се допускат неволни грешки при попълване на бюлетината.
Разместване на листите при преференциален вот може да има, ако броят на гласовете за конкретен кандидат е не по-малък от 7% от гласовете, подадени за неговата кандидатска листа.
Всяка бюлетина е отпечатана на бяла и непрозрачна хартия. На гърба й има място за два печата на СИК. В долния й ъгъл има 8-цифрен номер, който се откъсва по перфорацията от член на СИК след гласуването и поставянето от СИК на втория печат на гърба на бюлетината.
Избирателят трябва да я сгъне така, че да не се вижда какво е написал в нея, когато членовете на секционната комисия приемат бюлетината. Всеки гражданин има право да поиска още една бюлетина, в случай че направи грешка при попълването. Първата бюлетина се предава на комисията и се бракува с надпис "сгрешена".
Право да гласуват в изборите за общински съветници и за кметове на 27 октомври имат български граждани с адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на България от най-малко 6 месеца. Поне един от тези два адреса трябва да е регистриран в града или селото, в което гражданинът би искал да гласува, не по-късно от 6 месеца преди датата на провеждане на изборите.
Законът дава възможност за регистрация на избиратели, желаещи да гласуват по настоящ адрес - срокът за подаването на предварително заявление изтече на 12 октомври.
Ако не сте сигурни къде точно се намира вашата изборна секция, можете да я намерите през сайта на ГРАО с въвеждане на ЕГН или адрес, или чрез изпращане на SMS на единен номер 18429 (на цена 0.25 лв.), или с обаждане на стационарен телефон 0800 1 4726 (безплатен за цялата страна).
Направете проверка за секцията си тук.
Право да гласуват за кметове и общински съветници имат и гражданите на страни-членки на ЕС, които са навършили 18 г. към изборния ден, имат статут на продължително или постоянно пребиваващ в Република България, живели са най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място и не са лишени от правото да избират в родината си.
Изборният кодекс не допуска българи, пребиваващи постоянно или временно в чужбина, да гласуват зад граница по време на местните избори. В този тип вот не се образуват секции извън България.
По закон гласуването на всички видове избори е задължително за българските граждани. Санкция за хората, които все пак не упражнят правото си на глас, обаче няма - единствената предвидена възможност в тази посока беше обявена за противоконституционна от КС.
Ако имате съмнения за нарушения по време на деня на изборите на 27 октомври, можете да разгледате препоръките и съветите на Асоциация "Прозрачност без граници", която следи за честността на вота с независими наблюдатели.
За всички случаи на забелязани нарушения и нередности в изборния ден, сигнализирайте компетентните органи - МВР, районна прокуратура или РИК/ЦИК. Можете да подадете сигнал и до Асоциацията на безплатен телефон - 0800 11 224.
Към 12:00 часа избирателната активност, която отчита Централната избирателна комисия, е 10,2 на сто. В София-град около 6,4 на сто от избирателите са упражнили правото си на глас.
ЦИК не отчита сериозни нарушения в изборния ден.
Най-много са сигналите за неправилно подаване на бюлетините от страна на членовете на секционните комисии. От подадените сигнали за нарушения няма такива за опити за купуване на гласове. Малък е броят на сигналите за агитация в изборния ден.