Прокуратурата иска отстраняване на член на Бюрото за СРС

Член на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства може да бъде отстранен от длъжност по искане на прокуратурата заради "установени нарушения на служебните задължения".

От звеното "Антикорупция" на Софийската градска прокуратура са поискали отнемането на достъпа до класифицирана информация на един от членовете на Бюрото, оглавявано от Бойко Рашков.

Името на разследвания служител не се споменава в съобщението на СГП. Наличието на допуск до секретна информация е изискване за заемането на длъжността член на Бюрото - т.е. ако документът му бъде отнет, Народното събрание ще трябва да прекрати предсрочно мандатът му.

Бюрото за контрол на СРС се състои от шестима души: председателя Бойко Рашков (бивш директор на Националната следствена служба, университетски преподавател), заместник-председателя Георги Гатев (адвокат, бивш член на Висшия съдебен съвет), и трима членове - Илия Ганев (бивш член на Държавната комисия по сигурността на информацията), Огнян Атанасов (бивш дирктор на дирекция "Информация и анализи" към 41 Народно събрание) и Огнян Стоичков (бивш депутат от "Атака").

Причината за искането на прокуратурата е сигнал от ДАНС срещу члена на Бюрото за СРС, за когото се твърди, че се е срещал с обвиняем магистрат и му е съдействал лично, за да подаде заявление за проверка дали срещу него са използвани неправомерно специални разузнавателни средства.

Засечен е и случай, в който членът на Бюрото е поискал от административния секретар на институцията да изготви заявление от името на подсъдим, с когото членът на Бюрото е в близки отношения.

"Членът на Националното бюро е провеждал разговори с обвиняем магистрат, в хода на които подробно обяснявал процедурата по подаване на заявление за проверка и възможните официални отговори на Бюрото, както и изводите, които следват за обвиняемия от тях. След среща на члена на НБКСРС с лице, спрямо което са били прилагани СРС, то подало заявление за проверка. Тя била осъществена от въпросния член на Бюрото", се казва още в съобщението на Софийската градска прокуратура.

Нито едно от имената на обвиняемите или подсъдимите не се съобщава.

Съгласно разпоредбите на ЗЗКИ, разрешение за достъп до класифицирана информация се издава на лице, което е „надеждно" от гледна точка на сигурността. Описаните случаи, установени при проверките на ДАНС, сочат на нарушения на „установения обществен ред" /по смисъла на ЗЗКИ/ от страна на този член на НБКСРС и представляват основание за „ненадежност" от гледна точка на сигурността и опазване на тайната, твърдят от прокуратурата.

Новините

Най-четените