Министърът на енергетиката Теменужка Петкова се обяви в подкрепа на задвижване на проекта за АЕЦ "Белене" с изграждане на два реактора на подготвената площадка. Енергийното министерство ще представи доклад пред Народното събрание за бъдещето на централата, като се очаква да препоръча този вариант като "най-добрия начин за оползотворяване на всичко, което притежаваме като активи във връзка с АЕЦ Белене".
"Всичко, което притежаваме като активи е изключително сериозно. Това са близо 3 млрд. пари на българския данъкоплатец. Имаме оборудване, което платихме, доставено е и е на площадката на АЕЦ „Белене", имаме лицензирана площадка, нотифициран проект от ЕК още през 2007 г. Всичко това прави този проект възможно най-бързо да се реализира спрямо други подобни в региона. Мисля, че трябва да опитаме да потърсим вариант и възможност за реализация на проекта на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция", каза Теменужка Петкова пред журналисти по време на енергиен форум в руския град Сочи.
Тя каза, че докладът за Народното събрание е почти готов и ще бъде представен до няколко дни пред депутатите. В събота премиерът Бойко Борисов анонсира, че ще поиска парламентът да отмени решението за спиране на изграждането на АЕЦ "Белене", за да се даде мандат на кабинета за преговори с потенциални инвеститори - интерес се проявява от Китайската държавна ядрена компания.
Теменужка Петкова даде знак, че правителството ще разглежда като приоритетен сценарий монтирането на двата руски реактора на площадката в "Белене", за сметка на вариантите за преместване на част от оборудването в АЕЦ "Козлодуй" или друга форма на оползотворяването му.
"Трябва да е ясно, че единственият вариант НЕК, БЕХ и българската държава да възстановят всички средства, които са инвестирани до този момент, е реализация на този проект. Ако се върви към някои от другите варианти за оползотворяване на оборудването, т.е. проектът да не е на площадката на АЕЦ „Белене", това означава, че трябва да се отпишат от активите на НЕК близо 1,3 млрд. лв. Те представляват разходите в инфраструктурата и по площадката. Сами разбирате, че това не е най-доброто икономическо решение. Затова сме се концентрирали в тази посока - максимално използване на всичко, което притежаваме за проекта с цел защита и на нашите национални интереси и на енергийната ни сигурност", каза още министърът на енергетиката.