Болниците нямат да бъдат приватизирани, реши Народното събрание. Депутатите не приеха едно от основните предложения на здравния министър Петър Москов, който сам допусна оттегляне на текста, за да има по-широка подкрепа за здравната реформа, а Бойко Борисов го обяви за неприевлив.
99 депутати гласуваха днес „за" отпадане на възможността за приватизиране на лечебните заведения, а само двама се обявиха „против".
Първоначалното предложение беше, че частни инвеститори ще могат да придобият дял от лечебните заведения, с изключение на спешните отделения. Идеята на Москов беше бизнесът да изчисти дълговете на държавните и общинските болници, но при условие, че няма да променят статута им. Дълговете на болниците възлизат на 400 милиона лева. Лекари също могат да купят болница, но условието е да участват 51% от тях и да придобият поне 50% от капитала.
По-рано депутатите приеха създаване на Национална здравна карта, която ще определи броят на лечебните заведения по райони. В нея ще бъдат посочени и потребностите от медицински услуги и специалисти по места.
Предвижда се възможност за обединение на болници и други промени. Освен това, НЗОК вече няма да финансира всички болници. В райони с прекалено много лечебни заведения и надвишаване на нужния брой легна, Касата ще сключва договори само с част от тях. Това ще става по критерии, определени от Министерски съвет.
„Днес в българския парламент беше произнесена истината - сериозна част от лечебните заведения са механизъм за облагодетелстване на политически партии. Срещу това всеки разумен човек трябва да се разправи", добави той и уточни, че срещу това е механизмът на здравната карта", коментира Москов.
Той изрази задоволство от приемането на Закона за лечебните заведения, който доказвал наличието на управляващото мнозинство.