Една от кандидатките за най-висшия пост в ООН и генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е разкрасила автобиографията си, разкри "Ди Велт".
Българката, която се стреми да стане първата жена, която да оглави ООН 70 години след създаването на организацията, е публикувала автобиографията си на сайта на ЮНЕСКО, в която се казва, че тя е бивш външен министър на България.
В действителност Бокова никога не е избирана от българския парламент за тази длъжност. През 1996-та, Бокова е била "изпълняващ длъжността външен министър".
"Госпожа Бокова де факто въобще не е можело да бъде избрана за външен министър, защото през ноември 1996 оставката на външния министър Георги Пирински изобщо не беше внесена в парламента от тогавашния министър-председател Жан Виденов", се казва в официален отговор на Народното събрание, получено след запитване на "Ди Велт".
"Поради тази причина парламентът не е разглеждал и не е гласувал оставка на г-н Пирински като министър на външните работи", се казва в писмото, подписано от парламентарната председателка Цецка Цачева.
Журналистическо разследване на "Ди Велт" се води от журналистката Щефани Болцен. Тя пише:
"Ирина Бокова, една от кандидатките за най-висшия пост в ООН и с най-големи шансове за успех, е разкрасила автобиографията си. В официалната си автобиография Бокова се представя като бивша външна министърка на България. Според разследване на "Ди Велт" обаче, 63-годишната българка никога не е ръководила външното министерство в родината си".
Официалният отговор, получен след запитване на "Ди Велт" към външно министерство гласи:
"Госпожа Ирина Бокова никога не е била избирана от българския парламент за външен министър на страната съгласно изискванията на конституцията. От юридическа гледна точка, заеманият от госпожа Бокова пост е бил "изпълняващ длъжността външен министър на България".
От кабинета на Бокова са потвърдили за "Ди Велт", че в периода август 1996 - март 1997 Ирина Бокова е била и.д. (временно изпълняващ длъжността) външен министър.
Грешката в официалната ѝ автобиография, публиквана на уебстраницата на ЮНЕСКО през 2009-та, е отстранена чрез добавянето на съкращението "и.д." пред думите "външен министър".
От екипа на Ирина Бокова са благодарили на редакцията на германския вестник за това, че са обърнали внимание на този "пропуск" в автобиографията на генералния директор на ЮНЕСКО.
"Ди Велт" напомня в материала си, че през декември 1996 Жан Виденов депозира оставката на ръководеното от него правителство, а през февруари 1997 управлението на страната е поето от служебен кабинет.
Външен министър в това служебно правителство е Стоян Сталев - бивш български посланик в Бон. Пред "Ди Велт" Сталев също припомня, че Ирина Бокова никога не е била външен министър.
Мандатът на настоящия генерален секретар на ООН Бан Ки-мун изтича в края на 2016-та година. Съветът за сигурност на ООН официално отвори процедурата за избор на нов генерален секретар миналата седмица.
Всички 193 страни-членки на ООН трябва да номинират кандидати.
Според устава на ООН генералният секретар на ООН не трябва да идва от една от петте постоянни членки на Съвета за сигурност с право на вето - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция.