Приеха Бюджет 2020 на второ четене

Парламентът прие Бюджет 2020 на второ четене, като народните представители одобриха парите за министерствата, Народното събрание и за службите, съобщава БНР.

В бюджета за догодина поставените приоритети са върху образованието, здравеопазването, отбраната, пенсионната политика и политиката по доходите.

За първа година финансовата рамка за 2020 г. е без бюджетен дефицит.

Залага се инфлация от 2,1%, икономически растеж от 3,3% и безработица 4,1%. Минималната заплата, заложена във финансовата рамка, е 610 лева. Предвиждат се 360 млн. лева повече за увеличение на учителските заплати, както и 10% увеличение на възнагражденията в администрацията.

Майчинските остават 380 лева месечно през втората година, а минималната пенсия скача на 250 лева от юли 2020 г.

В бюджета на МОН за догодина ще има 360 млн. лв. повече за учителски заплати. Между 17 и 18% ще нараснат заплатите на педагогическите специалисти от 1 януари. За социалните работници ръстът на възнагражденията ще бъде до 15%, а за педагогическия персонал  - 17 на сто.

Предвидено е и увеличение с 10% на заплатите в бюджетната сфера, като в държавния бюджет са заложени средствата за отделните министерства.

На второто четене на бюджета депутатите гласуваха днес за квота от 350 милиона лева за ваучери за храна.

Депутатите одобриха и средствата за обществените медии - Българското национално радио ще получи 47 млн. лева, а Българската национална телевизия - 70 млн. лева.

Вчера депутатите започнаха работа по финансовата рамка за 2020-а, която е изчислена при прогнозиран ръст на икономиката от 3,3 на сто, като бяха гласувани бюджетите на част от министерствата.

Догодина е предвидена възможност за изтегляне на нов дълг от малко над 2 милиарда лева, включително и чрез емисия на външните пазари. Това обаче няма да се отрази негативно на общата задлъжнялост на страната ни, посочват управляващите.

Също така беше потвърдена сумата от 610 лева като размер на минималната работна заплата за държавен служител. Това е сумата и за всички останали, но по закон - тя се определя с постановление на кабинета.

В края на днешния ден парламентът също така реши, че система за видеонаблюдение и контрол трябва да има и в лицензираните складове за алкохол и тютюневи изделия. С преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за държавния бюджет за 2020 година депутатите приеха промени в Закона за акцизите и данъчните складове.

Освен в складовете, видеокамери трябва да се монтират и на всички места, определени за влизане или напускане на физически лица от обекта. През ноември с промени в Закона за корпоративното подоходно облагане парламентът гласува подобно видеонаблюдение да има в данъчните складове за горива (бензин, газьол, керосин и др.)

Новините

Най-четените