Макрон - най-одобряван от българите след папата

Папа Франциск е най-високо одобряваният световен лидер сред българите - това се твърди в социологическо проучване на "Галъп", проведено в 55 страни по света.

Данните от България показват, че той е лидерът с най-висока нетна положителна оценка. 57% от запитаните посочват, че имат "благоприятна" нагласа спрямо Светия отец. Само 5 на сто от хората казват, че оценката им е "неблагоприятна".

На втора позиция след папа Франциск се подрежда избраният през 2017 г. президент на Франция Еманюел Макрон.

Положителните оценки за него се равняват на одобрението спрямо ръководителя на Католическата църква (57 на сто), но отрицателните достигат до 14%. Балансът на Макрон, който беше първият френски президент, посетил България след 10-годишна пауза, остава високо положителен - +43%.

Значително увеличение на положителните оценки се регистрира при отношението на българските респонденти спрямо Владимир Путин, казват от "Галъп". Благоприятни оценки за него дават 53% от запитаните хора, срещу 28% "неблагоприятни". Положителният баланс на Путин в оценките на запитаните в България се е повишил със 17% за 3 години до 25 на сто. За сравнение, през 2015 г.  доверието в руския президент сред българите е било само 12 процента.

Сравнението с данните от глобалното изследване на "Галъп", показват значително отклонение - средната стойност на оценките за Путин сред хората от 55-те изследвани страни е едва +3%.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган стои в дъното на класацията с -53% нетна стойност на нагласите.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп също излиза с негативен резултат - видимо отклонение в сравнение с оценките за Барак Обама. При 29% от хората с благоприятна нагласа спрямо Тръмп, има 52% респонденти, които не одобряват новия американски президент. Общата сума на доверието в него е -21 процента. За сравнение - същият показател при Барак Обама през 2015 г. е бил положителен, +18 на сто.

Оценките за германския канцлер Ангела Меркел се оказват поляризирани - 46% положителни спрямо 35% отрицателни. При нея също се отчита значителен спад на доверие спрямо 2015 г.

Ето какви са обобщените резултати на същите въпроси сред всички 55 изследвани държави:


Новините

Най-четените