Премиерът Бойко Борисов обяви, че няма да се намесва в сделката за продажбата на ЧЕЗ България на "Еврохолд" и че очаква независимите регулаторни комисии да вземат окончателното решение по казуса.
Въпросът за купувача на ЧЕЗ беше поставен на Борисов по време на брифинга в Министерски съвет след срещата на коалиционния съвет. На въпроса дали премиерът "знае кой стои зад "Еврохолд", той отговори следното:
"Този, който стои, сутринта беше по bTV и говори ясно (председателят на Надзорния съвет на холдинга Асен Христов, бр.). Вие не знаете ли кой е? Сделката е извършена в Чехия от частна компания", каза Борисов.
"Ако визирате това, което в ПИК пишете, че Цветан Цветанов стои зад сделката - Цветанов е извън ГЕРБ. Колкото БСП могат да ги питат за Жан Виденов какво прави, или примерно ДПС - за Лютви Местан, толкова може да зададете въпроси и дали Цветанов е там или не. Може да го питате него", обяви още Бойко Борисов.
Той обяви, че "няма право да коментира подобна сделка", защото изказванията му може да доведат до искове за обезщетения спрямо държавата от страна на евентуално засегнатите страни.
"Не се меся в работата на независимите регулатори. Както не се намесихме при предишните купувачи, така не се месим и днес. Има независими регулатори, ако искаме да сме правова държава, ще ги оставим. Там има квоти от всички политически партии, нека да се произнесат. И преди се направи политическа атака, а впоследствие се оказа, че не е основателна", каза Бойко Борисов пред журналисти.
В понеделник стана ясно, че Комисията за финансов надзор (КФН) е започнала проверка на "Еврохолд", която трябва да оцени финансовото състояние и капацитета на холдинга да придобие активите на ЧЕЗ в България. Очаква се становището на КФН да е готово до 28 юни, като то ще бъде представено пред ДАНС и прокуратурата.
Комисията за енергийно и водно регулиране също е започнала работа по предстоящата оценка на сделката за ЧЕЗ. Председателят й Иван Иванов обяви, че е създадена междуведомствена група за създаване на критерии за преценка на сделката.
"Еврохолд" и ЧЕЗ Груп подписаха договор на 20 юни, като обявената цена на сделката бе 335 милиона евро. Българският холдинг обяви, че вече е подписал мандат с "две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране за подобни сделки, които да обезпечат необходимия заемен капитал".
Асен Христов: Не ми харесва, че обвързват сделката с политически коментари
По-рано във вторник Асен Христов обяви пред bTV следното: "Еврохолд" е обявил увеличение на капитала с 80 милиона евро, което ще бъде едно от най-големите публични предлагания на БФБ. Имаме уверения от част от акционерите, че те ще запишат полагащото се увеличение и дори и повече. Останалите ще дойдат от две големи инвестиционни банки, които ще предоставят повече от 300 милиона евро, с които вече имаме подписани mandate letters, и са готови да предоставят средствата".
Той призна, че се познава с Цветан Цветанов от студентските си години, но отхвърли съмненията за политическа връзка с него и ГЕРБ.
Христов обяви, че лично е разговарял с председателя на ДПС Йордан Цонев по повод позицията, която той разпространи в петък за "тежката корупционна тишина" около сделката за ЧЕЗ.
"Звъннах на г-н Цонев, а г-н Цонев каза "Това не е лично мое мнение, това е мнение на част от моята група". Коя е неговата група, не знам. Той много добре познава холдинга. Ние сме най-големия холндинг по публични приходи в България", каза той.
Христов изрази съмнения, че писмото, подписано от Цонев, е "мнение на партията".
"Нека да не търсим непременно политически мотиви в една бизнес сделка. Не ми харесва, че изключително много жълти медии започнаха да шумят по сделката. Не ми харесва, че двама от известните политици в България (Корнелия Нинова и Йордан Цонев, б.р.) - може би са били подведени от техни експерти - се опитват по някакъв начин да свържат бизнес сделка, която е добра за цялата страна, с някакви политически коментари. "Еврохолд" се търгува на борсата в България и Варшава. И много моля политиците, включително г-н Цонев, да се въздържат от такива коментари. Илон Мъск заради един туит го подведоха под отговорност. Това, което се опитват жълтите медии и някои политици да ползват за привидно политически цели, е пазарна манипулация. КФН може да се самосезира", каза той.