Разминаване в "превода" на правителствената позиция за Унгария накара премиера Бойко Борисов да влезе в обяснителен режим по случая за втори пореден ден.
В сряда той изрази съмнения в правната стойност на решението за подкрепа на Унгария пред Съвета на ЕС, което беше прокарано по искане на вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов.
"Колегите Симеонов и Каракачанов поставиха на обсъждане, ако един ден, след две години, се стигне до такова решение срещу Унгария, ние като правителство да се обявим срещу наказанието за Унгария в частта за отнемане на глас. Няма драма, няма нещо, което да е решено", каза Борисов пред журналисти в Австрия, където се провежда неформална среща на правителствените ръководители от ЕС.
"Аз съм категорично против затварянето на университети (Централноевропейския университет в Будапеща, създаден от Джордж Сорос). Дали им харесва на колегите в Унгария, или не, но аз съм казал на Виктор - той трябва в някои отношения да направи корекция в своите политики", каза още Бойко Борисов. Той критикува и съпротивата на Орбан срещу изпращането на служители на "Фронтекс" в Унгария за гранична защита.
Кой как разбра посланието на Борисов?
Това беше първият случай, в който Борисов изразява позиция по повод кризата в отношенията между ЕС и правителството на Орбан - досега премиерът пазеше мълчание след гласуването на 12 септември в Европарламента за задействане на наказателна процедура срещу Унгария.
Председателят на БСП Корнелия Нинова разчете мнението му като "делегитимиране на институцията Министерски съвет пред европейските партньори" и отстъпление от вече взето решение.
"Сутринта патриотите се похвалиха, че правителството взело единодушно решение България да подкрепи Унгария и г-н Орбан. Борисов обаче отиде в Залцбург, дръпнаха му ушите и предаде четата. Браво, господин премиер. Последователен сте. Не за пръв път правите една външна политика вътре за електората, а друга - навън пред началниците", каза тя.
Само преди ден военният министър Красимир Каракачанов обяви, че самият Борисов е гласувал "с две ръце за" изработването на обща позиция за изрична защита на Унгария. По думите му - нито един от присъствалите на заседанието на 19 септември министри не са гласували против неговото предложениео.
Валери Симеонов също се оказа изненадан от "колебанието" на Борисов в Австрия и дори го отдаде на външен натиск.
Критика беше отправена и от президента Румен Радев, който се оказа на страната на Орбан в спора с Брюксел.
"Министър-председателят е оторизиран да изрази позиция, той представлява България пред Съвета на ЕС. Но и аз, както и вие сме затруднени да проследим тази позиция, защото се оказва, че има две позиции - едната е за пред българската публика, а другата е за пред Съвета на ЕС. Изключването и запушването на устата не са европейски принципи, те работят против самия ЕС", каза президентът Радев.
"Много уважавам Сидеров, Симеонов, Каракачанов, но кое налага след 22 ч. да се дава интервю?"
Дебатът около неяснотата в решението на Министерски съвет накара Борисов да влезе в нов задочен спор както с президента, така и с вицепремиерите си от "Обединени патриоти".
"Към днешна дата има една позиция на правителството и тя е от партия ГЕРБ в Европарламента със своите 6 депутати и от ВМРО със своя депутат Джамбазки. Те са гласували срещу санкция и задействане на чл. 7 срещу Унгария. Раздвояването се явява в БСП, партията, която издигна Румен Радев. Защото Корнелия Нинова казва "Ние подкрепяме Орбан", а нейните депутати, излъчени от БСП в Европарламента, гласуваха "за" взимането на правото на глас на Унгария. ГЕРБ е срещу наказанието на Унгария, БСП с нейните депутати е "За", каза премиерът Борисов пред журналисти в Залцбург.
Коментарът му дойде в реакция на това, че лидерът на ПЕС Сергей Станишев подкрепи задействането на процедурата срещу Унгария. Друг евродепутат на БСП - Момчил Неков - обаче гласува в полза на Орбан.
"Снощи веднага се обадих на Каракачанов и Валери Симеонов да им разясня какво точно сме приели. Точката е, че правителството трябва да започне да разработва стратегия, с която ако един ден се стигне до налагане на тази санкция - а ако се стигне, то ще е след 2 години... и няма как Виктор Орбан да дойде да ме целува сега пред всички тук и да ми благодари за твърдата подкрепа. А в България се разиграва драма, която не присъства в Европейския съвет. Въобще няма нито точка, нито в кулоари обсъждане на наказанието на Унгария. Полша е по-актуална", каза Борисов.
"Много уважавам г-н Сидеров и г-н Симеонов, но снощи, като видях, че са се изказвали след г-жа Нинова, се обадих и питах "Кое налага след 22 ч. да се дава интервю"? Има цял ден. Вие самите говорите, че е хубаво да се обсъждат нещата, преди да се изпляскат по медиите, а правите обратното. Защо не ми се обадихте да попитате? По смисъла на правилника няма правна стойност, но има морална стойност", каза още той.
Борисов реагира остро спрямо критиката на президента Радев, като го призова "най-сетне да си направи партията или да оглави БСП, каквото иска".
"Да излезе на избори, да си подреди министри и да покаже. Аз питам един държавен глава да е баща на всички партии, да е еднакво отдалечен от всички партии. Има право на своето мнение, но ако аз започна да говоря за Пламен Узунов или неговите съветници, правилно ли ще е? Нима там нямаше един, който беше правил хитлеристки поздрав? За същото нещо аз махнах зам.-министър. Отговорността се понася от тези, които са избрани да управляват. Така сме преценили с коалицията, мисля, че ще се справят по-добре. Не чухме нищо за БСП и ролс-ройсите", каза още Бойко Борисов.