Ново разпореждане за предсрочно прекратяване на обществени поръчки дойде от Министерски съвет - този път съмнителните търгове са под надзора на общините Бургас и Варна.
Първата поръчка е с индикативна стойност 10 833 333 лв. (13 000 000 лева с ДДС) за проектиране и изпълнение на спортен комплекс със закрит басейн и футболно игрище в жк "Славейков" в гр. Бургас.
Поръчката е прекратена, въпреки че цялата процедура е минала и дори е избран изпълнител - обединение "Бургас Спорт", в която влизат АБ Инвест НН ЕООД и "Джи Пи Груп" - една от фирмите от спряната поръчка за АМ "Хемус", която бе свързвана с генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев (самият той отрича да има търговски интерес в магистралата).
Процедурата е прекратена с решение на 18 февруари, като мотивът за спирането й е "промяна в обхвата на предмета на поръчката, чието изпълнение не е обезпечено с дълга в размер на 11 699 850 лв., който ОбС Бургас е одобрил да се изтегли за целта.
Най-голямата поръчка, която предстои да бъде прекратена, е на Община Варна в размер на 120 000 000 лева без ДДС - рамково споразумение за строителство, основен ремонт, реконструкция, рехабилитация и текущ ремонт на пътна и улична мрежа, пътни съоръжения, паркове и елементи на техническата инфраструктура за нуждите на общината.
Поръчката е обявена в средата на ноември 2015 г., с финансиране по националния бюджет и избор на изпълнител по икономически най-изгодна оферта.
Крайният срок за подаване на оферти отдавна е изтекъл - 7 януари 2016 г. Информация за броя на участниците и развитието на търга обаче липсва както на страницата на Община Варна, така и в сайта на Агенцията за обществени поръчки.
Не са ясни и мотивите за наложеното централно спиране на търговете.
Очаква се спиране и на поръчката за реконструкция на пречиствателните станции в Златни пясъци (25 млн. лв.), както и в кв. Ален Мак (3 млн. лв.) във Варна.